Vineri, 9 mai 2025, la Timișoara a fost sărbătorită din nou Ziua Europei, la 75 de ani de la citirea Declarației Schuman, cea care a stat la baza formării actualei Uniuni Europene. De la ora 10, în Piața Libertății s-a desfășurat ceremonia oficială, cu momente religioase și militare, discursuri ale oficialilor și invitaților și totul s-a încheiat cu o scurtă defilare.
De-a lungul zilei, până la ora 14, trecătorii se pot opri și la standurile Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Timiş, Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Timiș, Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara și Direcției Generale a Poliției Locale Timișoara.
Direcția Județeană de Sport Timiș a pregătit demonstrații de judo, iar organele de ordine publică exerciții de dresaj canin.
Au dansat și „micii șvabi”
De la 11:30, în prim-plan au intrat elevii, într-un spectacol artistic coordonat de către Inspectoratul Școlar Județean Timiș. Au ieșit în evidență „Die Lustigen Lenauschüler”, cu ținutele și dansurile specifice minorității șvabe. Acesta este un grup format din 44 de elevi ai claselor a II-a și a III-a ai Liceului „Nikolaus Lenau” din Timișoara, conduși de Alexander Dohinca și învățătoarele Daniela Malanciuc, Ghertrude Plettlinger, Ana Bokodi, Camelia Stănescu și Anca Tanc.
Altfel, tot pentru elevi, în Piața Sfântu Gheorghe au fost organizate o scurtă lecție de educație civică, spectacolul „Ariciul” al Teatrului pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara. Tot aici, până la ora 14 a fost și o expoziție cu desene pe tema „Ziua Europei”.
Ziua se încheie cu două spectacole. „Cântând printre stele”, de la ora 17, în Piața Libertății, și un „Happening muzical” cu Sandro Machado & friends în Piața Sfântul Gheorghe.
Sâmbătă, în Piața Libertății sunt pregătite alte evenimente cu ocazia Zilei Independenței Naționale a României.
Trimite articolul
Xfrumos. Sa crape extremistii rusofili de ciuda si sa nu uite ca UE ne-a propulsat cel mai mult. Nu estul barbar care ne-a dat comunism prostesc (50 de ani pierduti aiurea) si nspe tepe in timpul razboaielor (ex. Ruso-Turc).
-
Ce iti mai place sa il pupi pe Fritz in teapa 🙂 Din teapa in teapa cu voi , astia , din LGBTQ+. Ai ramas blocat pe teapa lui Fritz 🙂
-
dap, faptul ca tu ii numesti extremisti rusofili pe cei care nu sunt de acord cu noile “valori” europene conform carora trebuie sa inghitim toate eco-isteriile, ideologia woke, anularea alegerilor, cenzura, vaccinare obligatorie, sa platim gras birocrati care sa decida lucruri precum legarea dopului de PET etc arata despre tine si alti sustinatori de felul tau ca aveti comunismul in sange numai nu va dati seama. comunistii striga comunistii. sianifestarile incep sa semene a ode aduse iubitului conducator. atat ca iou itul vonducator e o Ursula care vrea sa starpeasca lupii ce i-au mancat poneiul dar zice ca e ok sa salvam/protejam ursii din Romania care fac prapad prin anumite localitati.
spalarea creierului s-ar numi daca ati avea asa ceva.
-
Iar pe voi, fascistii de rit nou, tare bine v-a caracterizat ideologul-sef al stapanilor vostri, Alex Dughin: national-bolsevici.
-
sa vedem maine daca ziua victoriei dupa ora moscovei nu o sa elibereze rusia de dublura lui putin si atunci singurul argument electoral in alegerile din romania o sa mai aduca voturi olimpicului.
europa poate exista si fara blocul comunist numit “ue”
ROMANIA, A FOST, ESTE , ȘI VA FI , ÎN E U R O P A
AU VINDUT PAMINTUL ȘI CODRII , TOATA ZESTRA MILENEARA
NE-AU FACUT NUMAI RUSINE, AU PUS DOLIUL PESTE TARA
PLING ȘI FIARELE ÎN CODRU, DE DURERE ELE GEM
IAR PE UMERII LOR APASA, AL STRABUNILOR BLESTEM
ȘI ACUM STRIGA ÎN GURA MARE, CA-I VREA TARA……
CE NERUSINARE …….. !!! CE NERUSINARE ………!!!