Odata oficializata venirea cehului pe banca tehnica a lui Poli, oficialii încep sa confirme aspecte care erau doar banuite pâna acum. “El semnase deja de doua luni cu noi. Am apucat astfel sa ne pregatim în cel mai mic amanunt în aceasta pauza competitionala. Stim exact tot ceea ce vom face, fiindca nu vrem sa mai gresim ca anul trecut. Am învatat din propriile greseli”, a declarat ieri Marian Iancu pentru Prosport.
Acesta i-a facut si o scurta caracterizare tehnicianului: “Este un tip foarte pozitiv, dinamic, care urmareste doar succesul. Provine dintr-un fotbal puternic, ofensiv si va aduce la Timisoara un joc caracterizat prin daruire si forta ofensiva. Cum tehnicianul a apucat sa studieze pe DVD-uri jocul timisorenilor din acest retur si secundul Vali Velcea a întocmit fise pentru fiecare jucator, Poli nu îi va fi complet straina lui Uhrin.
Totusi, antrenorul va avea de facut cel putin o alegere importanta, a anuntat Marian Iancu. “Din pacate, va trebui sa ne despartim de unul dintre jucatorii nostri de valoare care este extracomunitar. E titular meci de meci, dar vom da curs uneia dintre ofertele pe care le primim pentru el”, a anuntat Marian Iancu. In acest moment, Poli are doar trei jucatori extracomunitari care apar în prima echipa în mod regulat: armeanul Artiom Karamian, australianul Jon McKain si nigerianul Ifeanyi Emeghara.
Cum primul este abia adus la echipa, este clar ca unul dintre cei doi fundasi va parasi echipa în vara, fara a fi clar în acest moment care dintre ei.
Trimite articolul
XConsider ca ar trebui pastrati toti trei, sunt foarte buni. Astea sunt cele mai reusite transferuri de la Poli deci ar fi pacat sa plece …
… sau poate vor aduce ceva jucator mai valoros care sa fie comunitar (si chiar daca ar aduce iar trebui si la ala pana sa se acomodeze)
Deci ar trebui tinuti