Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Primaria Timisoara vrea sa amendeze soferii care intra cu masinile murdare in oras

Primaria Timisoara vrea sa amendeze soferii care intra cu masinile murdare in oras

la 10 August 2010 13:52
10 August 2010 13:52
Atenţie şoferi: spălaţi-vă maşina, pentru că încep controalele! Viceprimarul Timişoarei Adrian Orza a anunţat marţi că a cerut sprijinul Poliţiei Rutiere pentru a-i putea opri in trafic şi sancţiona pe conducătorii auto care intră în oraş cu autovehiculele foarte murdare, cu roţile pline de noroi, şi lasă mizerie şi praf în urma lor.
Scris de IM:TIMIS_ONLINE - Atenţie şoferi: spălaţi-vă maşina, pentru că încep controalele! Viceprimarul Timişoarei Adrian Orza a anunţat marţi că a cerut sprijinul Poliţiei Rutiere pentru a-i putea opri in trafic şi sancţiona pe conducătorii auto care intră în oraş cu autovehiculele foarte murdare, cu roţile pline de noroi, şi lasă mizerie şi praf în urma lor.

Trimite articolul

X

Edilul spune că reprezentanţii Direcţiei de Mediu a Primăriei Timişoara au fost pe Calea Aradului, pentru a număra autovehiculele care intră în oraş sau ies. Viceprimarul susţine că în decurs de o oră, între orele 13.30-14.30, au fost numărate nu mai puţin de 1.308 autovehicule care au intrat în oraş, iar în acelaşi interval de timp au ieşit din Timişoara 906 autovehicule. Reprezentanţii municipalităţii spun că aproape 500 dintre aceste autovehicule prezentau o stare de curăţenie precară, de exemplu aveau anvelopele încărcate cu noroi.

Viceprimarul Adrian Orza a declarat marţi că s-a luat deja legătura cu reprezentanţii Poliţiei Rutiere, pentru a putea demara controale în trafic.

„În ceea ce priveşte poluarea atmosferică cu pulberi, la care se înregistrează depăşiri, e clar că şi lucrurile acestea contribuie la praful pe care îl respirăm în municipiu. Împreună cu Poliţia Rutieră vom demara opriri în trafic. Am solicitat sprijinul Poliţiei Rutiere. Ştim că reprezentanţii Poliţiei Rutiere au problemele lor, dar i-am rugat să sprijine Direcţia de Mediu în aceste acţiuni, pentru că ei pot să îi oprească în trafic pe şoferii cu maşinile murdare şi noi îi putem sancţiona”, a afirmat Orza.

Edilul spune că aceste controale mixte vor începe probabil de săptămâna viitoare şi se vor desfăşura la intrările în oraş şi în zona şantierelor, de unde autovehiculele ies cu roţile pline de noroi şi murdăresc drumurile urbei. Potrivit purtătorului de cuvânt al Primăriei Timişoara, Flavius Boncea, conducătorii auto persoane fizice care murdăresc şoselele riscă amenzi până la 1.500 de lei, iar în cazul persoanelor juridice amenzile ajung până la 2.500 de lei potrivit Hotărârii de Consiliu Local 371 din 2007, privind constatarea şi sancţionarea contravenţiilor.

„Trebuie să ne obişnuim să dăm amenzi şi pentru astfel de lucruri, aşa cum ne-am obişnuit să dăm şi în cazul celor care aruncă ţigări pe jos”, a conchis viceprimarul Adrian Orza.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
masini ,
murdare ,
news ,
stiri ,
timis ,
timisoara ,
tion
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    PROGRAM. Casa Mühle își redeschide porțile pentru comunitate
    2
    Învață, plantează, descoperă. Două grădini urbane pentru albine apar la Timișoara
    3
    Avertisment pentru angajatori. Apa, pauzele și programul adaptat sunt obligatorii în perioadele cu temperaturi extreme
    4
    Amenzi de 30.000 de lei după controalele ITM Timiș la firme din domeniul colectării deșeurilor
    5
    Președintele Nicușor Dan începe luni consultările cu partidele pentru formarea unui nou guvern
    6
    Școala și grădinița din satul Bacova, modernizate printr-un proiect de peste 12 milioane de lei
    7
    34 de ani de administrație postdecembristă, marcați la Prefectura Timiș
    8
    Noi restricții de trafic, de luni, la Timișoara
    9
    FOTO. Copiii au primul muzeu interactiv la Timișoara. A fost inaugurat MIC în Bastion
    10
    Lugojul spune „stop” păcănelelor. Consiliul Local a interzis jocurile de noroc în oraș

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Avertisment pentru angajatori. Apa, pauzele și programul adaptat sunt obligatorii în perioadele cu temperaturi extreme

    Mapamond

    Bijuteriile coroanei Boemiei, expuse în septembrie la Castelul din Praga

    Mapamond

    VIDEO. Premierul britanic Keir Starmer demisionează. Va renunța și la conducerea Partidului Laburist

    Ştiri din Timiș

    A început Evaluarea Națională. Ce subiecte au avut elevii la Română

    România

    Noile buletine electronice, gratuite până în august. După se va plăti taxă

    România

    Medicii veterinari trag un semnal de alarmă. Vacanțele de vară pot ascunde pericole grave pentru animalele de companie

    Ştiri din Timiș

    Până la urmă se schimbă mobilierul și în grădinițele din Timișoara

    România

    Hotelurile și restaurantele ar putea avea prioritate la închirierea locurilor de parcare de la primării

    România

    PNL cere eliminarea denumirii partidului de pe lista Guvernului Veștea: „Înscrierea este falsă și abuzivă”

    Ştiri din Timiș

    O după-amiază cu furtuni în Banat. Cod galben de ploi torențiale, vânt și grindină
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici