Astfel, cetăţenii români care doresc să călătorească în statul evreu vor putea solicita viza prin Internet, fără a se mai deplasa la ambasada din Bucureşti. Viza va fi aprobată tot on-line şi va putea fi ridicată la sosirea în Israel, pe aeroportul din Tel Aviv.
Această procedură simplificată va rămâne în vigoare până la eliminarea obligativităţii vizelor, se mai menţionează în comunicat. În baza unui acord încheiat anul trecut, cetăţenii români titulari de paşapoarte simple sunt supuşi în continuare deţinerii de vize pentru călătoriile în Israel, în condiţiile în care israelienii, care au paşapoarte valabile, sunt scutiţi de la obligativitatea deţinerii de vize de intrare în România pentru şederi de până la 90 de zile, precum şi de la obligativitatea obţinerii de vize de lungă şedere în România, pentru activităţi comerciale.
Citiți principiile noastre de moderare aici!