Preţul gazelor naturale din producţia internă creşte, începând cu 11 noiembrie, de la 330 de lei pe mia de metru cub la 397,5 lei pe mia de metru cub. Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Gazelor Naturale a fost nevoită să majoreze tarifele din cauza conflictului iscat între producătorii şi distribuitorii de gaze, care au refuzat să încheie contractele aferente sezonului rece.
Din cauza acestor probleme, populaţia s-ar fi putut trezi fără gaze, în mijlocul iernii.
“Principala piedică majoră în încheierea acestor contracte este preţul prea scăzut al gazelor pe care noi l-am luat în calcul şi am fost nevoiţi să facem această ajustare a tarifelor”, a declarat Gabriel Sârbu, purtător de cuvânt ANRGN. Scumpirea gazelor era planificată, iniţial, pentru 1 ianuarie 2007. “Calculele noastre arată că la 1 ianuarie nu va mai fi nicio altă majorare de preţ, dar deocamdată preferăm să nu ne angajăm la prea multe”, a mai spus Gabriel Sârbu. Ultima majorare a tarifelor a avut loc la 1 iulie 2006.
Atunci gazele s-au scumpit cu 1,54%.
Citiți principiile noastre de moderare aici!