Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
VIDEO. Amenințare cu bombă în Iulius Mall, la Timișoara. Cel care a sunat se pare că este adolescentul care tot pune poliția pe drumuri

VIDEO. Amenințare cu bombă în Iulius Mall, la Timișoara. Cel care a sunat se pare că este adolescentul care tot pune poliția pe drumuri

De Raoul Jurchela
la 12 March 2023 18:54 Reactualizat la: 12 March 2023 19:13
12 Comentarii

VIDEO. Amenințare cu bombă în Iulius Mall, la Timișoara. Cel care a sunat se pare că este adolescentul care tot pune poliția pe drumuri

12 March 2023 18:54 Reactualizat la: 12 March 2023 19:13
Intervenție a autorităților, duminică seară, la Iulius Town, Timișoara. Zeci de pompieri și polițiști au fost trimiși la fața locului după ce o persoană a sunat la 112 și a anunțat că în zonă ar fi amplasată o bombă. Apelul a fost făcut de pe același număr de pe care un adolescent a sunat de mai multe ori să anunțe că ar fi amplasate bombe în diferite locații din oraș.
Scris de Raoul Jurchela - Intervenție a autorităților, duminică seară, la Iulius Town, Timișoara. Zeci de pompieri și polițiști au fost trimiși la fața locului după ce o persoană a sunat la 112 și a anunțat că în zonă ar fi amplasată o bombă. Apelul a fost făcut de pe același număr de pe care un adolescent a sunat de mai multe ori să anunțe că ar fi amplasate bombe în diferite locații din oraș.

Trimite articolul

X

Apelul a fost primit de dispecerii de la 112 duminică seară în jurul orei 18.11. Persoana care a sunat le-a spus acestora că la Iulius Mall ar fi o bombă, iar apoi a închis. Dispecerii au recunoscut imediat numărul de telefon, pe care îl aveau deja salvat în baza de date, și și-au dat seama că este vorba despre numărul folosit de adolescentul care a tot sunat să-I anunțe că în diferite locații din oraș ar fi amplasate bombe.

Conform procedurilor, la fața locului au fost trimiși polițiștii de la Secția 4 Timișoara, dar și 25 pompieri cu trei autospeciale și două autosanitare SMURD. La fața locului sunt așteptați și pirotehnicienii pentru a face o recunoaștere a zonei.

„Azi, 12 martie 2023, în jurul orei 18:11, polițiștii timișoreni au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că la complexul comercial din Piața Consiliul Europei din Timișoara s-ar afla o bombă. La fața locului s-au deplsat polițiștii Secției 4, grupa pirotehnică din cadrul SAS Timiș și pompierii. Numărul de pe care s-a apelat apare în istoric cu mai multe sesizări privind amenințări cu materiale explozive, fapt pentru care polițiștii efectuează verificări pentru stabilirea veridicității celor sesizate și în vederea identificării și depistării celui care a efectuat apelul. Nu sunt evacuate persoanele din incinta complexului”, au transmis reprezentanții IPJ Timiș duminică seară.

Adolescentul a pus autoritățile pe drumuri de șase ori în 2022

Adolescentul, un tânăr de 16 ani din Timișoara, a sunat de 6 ori la 112 în 2022 și a pus autoritățile pe drumuri fără motiv. Primul apel a fost înregistrat în 12 ianuarie 2022, iar atunci tânărul a anunțat că în Liceul Catolic din centrul orașului ar fi amplasată o bombă. Alarma s-a dovedit a fi falsă, iar băiatul nu s-a mai oprit din glume. În 23 mai 2022 a sunat din nou și i-a anunțat pe dispeceri că o bombă ar fi amplasată în centrul comercial Bega. Mai apoi a urmat Episcopia Romano Catolică – în 5 septembrie, Liceul Miu – 19 septembrie, Liceul Catolic – 21 noiembrie și Colegiul Ana Aslan – 22 noiembrie.

După fiecare apel, polițiștii, pompierii, dar și pirotehnicienii au fost trimiși la locațiile indicate pentru verificari. Mai mult, polițiștii și-au dat seama de fiecare dată cine a sunat și l-au amendat pe copil pentru că i-a pus pe drumuri. După intervenția de la Colegiul Ana Aslan, din 22 noiembrie, tânărul nu a mai fost însă sancționat. El a fost atunci internat la Clinica de Neuropsihiatrie Infantilă de pe strada Corbului din Timișoara pentru a primi tratament de specialitate.

https://www.tion.ro/wp-content/uploads/2023/03/8640403WhatsAppVideo20230312at185213.mp4

Pe aceeași temă:

UPDATE. Amenințare cu bombă la un liceu din Timișoara. Zeci de elevi evacuați, circulația spre centru închisă

UPDATE. Alarmă cu bombă în centrul Timișoarei

FOTO. Amenințare cu bomba în centrul Timișoarei, la Palatul Episcopal Romano-Catolic

UPDATE. Alertă cu bombă la Liceul MIU din Timișoara

Încă o alertă, la Timișoara. Adolescentul problemă a sunat din nou să anunțe o bombă la Liceul Catolic

FOTO. O nouă alarmă cu bombă, la Colegiul Ana Aslan din Timișoara

Adolescentul care tot sună să anunțe bombe la liceele din Timișoara a fost internat la psihiatrie

Trimite articolul

X
Taguri:
bomba ,
iulius mall
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ianoș Szekeli says:
    March 12, 2023 at 8:43 pm

    Data viitoare sa-si scoata cartela din telefon inainte de a suna la 112. Sa vedem atunci cum il gasesc.

    Reply
    • Gogu says:
      March 13, 2023 at 9:13 am

      Trebuie dus din nou la medic.

      Reply
  2. Andreea says:
    March 12, 2023 at 9:28 pm

    Hmmm, ce eficient a fost tratamentul…

    Reply
  3. Farfurifi says:
    March 12, 2023 at 10:34 pm

    Pai bine si de ce naiba mai trimit astia toata armata daca ii stiu deja nr de tel saritului de pe fix? Acum ne gasim si noi sa respectam protocoalele, pe care in rest facem ceva zilnic… si de ce e asta din nou liber? Sincer nu toti oamenii ar trebui sa aiba drept la viata, specimene de genul ar trebui eutanasiate, au mintea pilaf si fac umbra degeaba pamantului…

    Reply
    • Caragiale_Indeed says:
      March 13, 2023 at 11:21 am

      Deci pe de o parte zici că… individul ăsta nu merită să trăiască (whaat?) pentru că e sărit de pe fix și cu mintea pilaf, dar în același timp te întrebi de ce s-au trimis echipaje care să verifice situația la fața locului?? Adică “sfatul” tău este să scăpăm de individ pentru că e periculos și “face umbră degeaba pământului”, dar până atunci cică să ignorăm cu brio protocoalele, pentru că putem liniștiți să ne bazăm pe probabila consecvență a lui… Bravo, ești… cam la fel de deștept 😀

      Reply
  4. Farfurifi says:
    March 12, 2023 at 10:40 pm

    Si pe bune acum, Romania e prea nesemnificativa din toate punctele de vedere, o colonie de mana a 10-a in care cei care chiar stiu sa faca bombe nu au niciun interes sa actioneze… toate aceste “alarme” vor fi mereu false

    Reply
    • LasaNeee says:
      March 13, 2023 at 11:23 am

      Ah, ok, deci ești postacel din ăla penibil cu 5g, masca, colonie, sclavii europei.

      Reply
      • Pavel Chinezu says:
        March 13, 2023 at 6:41 pm

        Lasa ca esti tu ,,nepenibil,, cu t`spe vaccinuri,sclav la multinationala,plin de rate,dependent de farmacie si de telefon,yesman la orice aberatie daca e invelita frumos in staniol lucitor si care este doar ,,pentru binele tau,,.
        Felicitari,Mi rusine ca sunt pe aceeasi planeta cu de-i ca tine…

        Reply
        • LasaNeee says:
          March 13, 2023 at 11:00 pm

          Pai chiar sunt “nepenibil” daca ma compari cu tine, dar asta nu e o realizare chiar atat de mare fiindca la capitolul asta pe tine chiar si o rozatoare te depaseste lejer. La fel si la bun simt. Rate am fix zero, la farmacie merg doar cand am nevoie ca nu trebuie sa iau tratament psihiatric ca tine. Sclav esti doar tu la rusi si la patronul de la spalatorie. Despre vaccinuri ti-au mai spus si altii ca fiecare face ce vrea si ca nu e treaba ta sa cauti lumea in foond doar fiindca nu ai alta treaba. Mai bine ai pune mana pe un abecedar 😀

          Reply
  5. Baluba says:
    March 12, 2023 at 11:38 pm

    De ce se afla in libertate?

    Reply
  6. gabi says:
    March 13, 2023 at 12:44 am

    Dupa al doilea apel ar fi trebuit internat la Clinica de Neuropsihiatrie Infantilă. La urmatorul apel fals dus direct la Centrul de reeducare. Astazi nu mai aveam parte de asemenea alarme false. Din pacate legea in Romania nu exista sau este prost aplicata

    Reply
  7. Costi says:
    March 13, 2023 at 4:15 am

    Au scazut vanzarile probabil

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    Aproape 30 de străduțe din Timișoara primesc nume. Daniel Vighi, Petrică Moise și Fântâna Pașei, printre denumiri
    3
    Centura de siguranță poate salva vieți. Polițiștii ies în trafic pentru controale în Timiș
    4
    Atenție la capcanele din online! Campanie amplă în Timiș pentru prevenirea traficului de persoane în rândul tinerilor
    5
    Autotren cu aparate de fitness, distrus de flăcări pe A1
    6
    Adina Szitar preia frâiele Inspectoratului de Stat în Construcții, cu susținerea USR
    7
    Se semaforizează intersecția Eneas – Brâncoveanu. Șoferii și bicicliștii au vizibilitate redusă
    8
    FOTO. O colecție de artă confiscată de Securitate în 1964 este scoasă acum la licitație
    9
    Lugojul ar putea interzice complet jocurile de noroc. Primăria a lansat consultarea publică pentru o decizie radicală
    10
    Fritz: „USR nu abandonează lupta”. Tensiuni politice după moțiunea care a trecut

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Recreații în mișcare. Școlile din Timișoara devin spații de joacă și socializare cu mese de ping-pong

    Ştiri din Timiș

    Autobuze electrice noi pe străzile Timișoarei. Primele vehicule din lotul finanțat prin PNRR, deja în teste

    Ştiri din Timiș

    Cum alegi lumina potrivită pentru fiecare cameră, fără să dai greș

    România

    România, în topul scumpirilor la energie în UE

    Ştiri din Timiș

    Fritz: „USR nu abandonează lupta”. Tensiuni politice după moțiunea care a trecut

    România

    Euro a atins un nou maxim istoric

    România

    Guvernul Bolojan a căzut. Moțiunea de cenzură PSD-AUR a trecut la vot

    Eveniment

    După câteva pahare de băutură, a pierdut controlul volanului pe Calea Torontalului din Timișoara și a ajuns în arest

    Ştiri din Timiș

    Sprijin de 200 de euro pentru elevi și studenți destinați cumpărării unui calculator. Calendarul programului „Euro 200” pentru 2026

    Ştiri din Timiș

    Cursă contracronometru pentru viață. O tânără din Moșnița Nouă are nevoie urgentă de ajutor pentru tratament în Germania
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici