Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Utile
Se întrerupe apa în trei localități din județ, joi

Se întrerupe apa în trei localități din județ, joi

De Vlad Popa
la 28 July 2022 08:00 Reactualizat la: 28 July 2022 01:16

Se întrerupe apa în trei localități din județ, joi

28 July 2022 08:00 Reactualizat la: 28 July 2022 01:16
Joi, 28 iulie, au loc lucrări de mentenanță la pompa de foraj din Dragșina și Ohaba-Forgaci și lucrări de deviere a unei conducte în Timișoara, pe Calea Bogdăneştilor.
Scris de Vlad Popa - Joi, 28 iulie, au loc lucrări de mentenanță la pompa de foraj din Dragșina și Ohaba-Forgaci și lucrări de deviere a unei conducte în Timișoara, pe Calea Bogdăneştilor.

Trimite articolul

X

Astfel, joi, 28 iulie, între orele 8-15, în Dragșina și Ohaba-Forgaci se va opri furnizarea apei pentru lucrări de mentenanță la stația de tratare, respectiv la pompa de foraj.

Tot joi, între orele 3-22 vor avea loc lucrări de deviere a conductei DN 800mm, în cadrul proiectului „Reabilitarea liniilor de tramvai şi modernizarea tramelor stradale în municipiul Timişoara, Traseu 5, Calea Bogdăneştilor”.

Pe durata lor se va opri furnizarea apei pe bulevardul Cetății (porțiunea dintre strada Cloșca și Calea Bogdăneștilor), Calea Bogdăneștilor (porțiunea dintre bulevardul Cetății și Calea Circumvalațiunii), Suceava, Franyo Zoltan, Sibiu, Făgăraș, Chișinău, Toplița, Sinaia, Piața Sfântul Nicolae, Sabin Drăgoi, Nera și Bogdan Petriceicu Hasdeu. În același interval, presiunea va fi redusă pe strada Aprodul Movilă, în zona Mircea cel Bătrân, Balta Verde și Horia.

Atenție! La reluarea alimentării cu apă în regim normal este posibil ca la robinete să curgă apă tulbure. Deoarece această perturbare va fi de scurtă durată, clienților le este recomandat să nu folosească apa în scopuri menajere, până la limpezirea completă. Consumatorii sunt rugați să ia măsuri de stocare a unor cantități de apă care să le acopere necesarul pe perioada anunțată.

„Utilizarea apei din rețeaua publică pentru udatul grădinilor și a zonelor verzi este o practică descurajată de legislația în vigoare. Standardele definesc clar ce înseamnă necesarul de apă pentru nevoi gospodărești, precum și debitul specific, de maxim 120 de litri pe zi de persoană în mediul rural. Rețelele de distribuție sunt dimensionate conform acestor reglementări, așa că operatorii de apă nu pot acoperi alte nevoi de consum.

Cel mai grav este că ignorarea acestei realități poate aduce prejudicii întregii comunități. Astfel, în timp ce unii folosesc apa de la robinet pentru udatul grădinii, vecinii lor pot rămâne fără apă pentru nevoile vitale – băut, gătit, spălat.

De asemenea, menținerea rezervelor de apă și a unei presiuni adecvate în rețea sunt necesare și pentru protecția împotriva incendiilor, mult mai frecvente în aceste circumstanțe. Iar dacă, urmare a secetei, se ajunge la reducerea debitelor de apă ale sursei, pot interveni restricții în distribuție. Într-o asemenea situație de criză, utilizarea apei potabile pentru udatul grădinilor sau a spaţiilor verzi constituie contravenție și se sancționează”, spun cei de la Aquatim, care fac apel la un consum rațional al apei.

Trimite articolul

X
Taguri:
apă ,
aquatim
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    „A noua” de Mahler deschide ediția semicentenară a Festivalului „Timișoara Muzicală”, la Filarmonică
    2
    Descinderi în Timiș într-un dosar de contrafacere. Mii de produse suspecte și zeci de mii de lei, ridicați de polițiști
    3
    Creștere a cazurilor de insuficiență respiratorie la copii din cauza alergiilor de primăvară
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Horoscop săptămâna 27 aprilie - 3 mai
    6
    FOTO. O stradă asfaltată și una iluminată. Continuă intervențiile SDM în Blașcovici
    7
    Uranus în Gemeni (2026–2033). Viitorul se rescrie cu viteza gândului
    8
    Clisura Dunării, destinația-vedetă de 1 Mai. Peste 20 de atracții într-un colț spectaculos de România
    9
    Filmul săptămânii: „Michael”, care prezintă povestea artistului devenit Regele muzicii pop
    10
    Prețurile la energie ar putea exploda în 2026. Efectele în lanț asupra economiei globale

    Cele mai noi știri

    Dialoguri Sănătoase

    Tendinita – durerea care nu ar trebui ignorată

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici