Proiectul de lege a trecut de Senat și urmează să ajungă la Camera Deputaților.
„Dacă ești condamnat penal sau fost colaborator al Securității, nu ai ce căuta în Academia Română. Punct! Există multe instituții în România a căror misiune a fost deraiată de PSDPNL. Una dintre ele este Academia Română. Împânzită bine cu foști securiști și condamnați penal, Academia își pierde, de fapt, scopul ei principal, acela de a promova cercetarea și persoanele care contribuie cu adevărat la dezvoltarea științei și culturii românești. (…)Pe lângă cei care nu au ce căuta să fie membri ai acestei instituții, exista și persoane care aduc o contribuție reală societății. Legea mea asta face, îi elimină din Academie pe cei care nu au ce căuta acolo și lăsa loc celor care merită să facă parte din ea. Curățăm instituțiile românești! Lege cu lege. Amendament cu amendament. Și nu ne lăsăm până nu reușim. USR merge înainte!”, a transmis Raoul Trifan.
Citiți principiile noastre de moderare aici!