Mai mulți copii instituționalizați din județul Timiș vor avea parte de o a doua zi de Crăciun într-o atmosferă de sărbătoare. Asociația „Isus Speranța României” va oferi copiilor și tinerilor de la mai multe case de tip familial un prânz bogat, dar și o atmosferă ca de familie, pentru ca ei să se bucure de sărbătoarea Nașterii Domnului.
„Asociația Evanghelistică și de Caritate „Isus Speranța României” împreună cu Biserica Creștină Baptistă „Maranata” din Timișoara, organizează, în a doua zi a Nașterii Domnului nostru Isus Hristos, marți 26 decembrie, ora 10.00, la Biserica Baptistă „Maranata” din Timișoara, situată pe str. Versului nr .5 (colț cu strada Sănătății, zona Soarelui), a XXXII-a ediție a evenimentului „La Ieslea lui Isus”, eveniment inițiat de pastorul Petru Dugulescu, pentru copiii și tinerii aflați în situații de dificultate.
La acest eveniment vor fi prezenți copiii din cadrul Serviciului de Îngrijire de Tip Familial pentru Copii „Frațiilui Onisim”, Serviciul de Primire în Regim de Urgență Timișoara, Fundația Umanitară Chosen–Casa Olarului, Casa de Tip Familial Andrei, Căsuța de Tip Familial „Sfântul Iosif”, Căsuța de Tip Familial Sf.Mihail Săcălaz și Centrul de Plasament Găvojdia. Toți tinerii și copiii prezenți vor participa la un program special de Crăciun în care vor aduce slavă lui Dumnezeu prin cântecele și poeziile lor. Dorim ca această ocazie să fie pentru ei un eveniment de neuitat, un Crăciun sărbătorit alături de o familie lărgită și primitoare, unde nu va lipsi un cadou pentru fiecare”, au transmis cei de la Isus Speranța României.
Cei de la asociație au mai adăugat că, de la masa festivă, la care vor participa copiii, nu vor lipsi preparatele tradiționale de Crăciun.
Citiți principiile noastre de moderare aici!