tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
FOTO. Migranții cazați la Liceul CFR au primit pături, lenjerii de pat și fructe de la timișoreni

FOTO. Migranții cazați la Liceul CFR au primit pături, lenjerii de pat și fructe de la timișoreni

De Erika Iszlai
la 16 March 2021 12:16
14 Comentarii

FOTO. Migranții cazați la Liceul CFR au primit pături, lenjerii de pat și fructe de la timișoreni

foto: Facebook/DASTM
16 March 2021 12:16
Campania „Tu poți renunța?” a Direcției de Asistență Socială se bucură de un succes răsunător. De donațiile timișorenilor au beneficiat și migranții cazați la Liceul CFR din Timișoara, care au primit pături, lenjerii de pat, dar și mâncare. Cum poți ajuta atât migranții, cât și sărmanii din oraș!
Scris de Erika Iszlai - Campania „Tu poți renunța?” a Direcției de Asistență Socială se bucură de un succes răsunător. De donațiile timișorenilor au beneficiat și migranții cazați la Liceul CFR din Timișoara, care au primit pături, lenjerii de pat, dar și mâncare. Cum poți ajuta atât migranții, cât și sărmanii din oraș!

Trimite articolul

X

Săptămâna trecută, o parte din lenjeriile de pat și păturile primite în cadrul campaniei „Tu poți renunța?” au ajuns la migranții care sunt cazați la Liceul CFR. Aceștia au mai primit și fructe și dulciuri, completând astfel meniul oferit de către Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.

„O parte din lenjeriile de pat și păturile primite în cadrul acestei campanii au ajuns la migranții care în aceste zile sunt cazați la Timișoara. Tot către aceștia a mers și o donație a unui timișorean care a oferit în cursul zilei de vineri o cantitate semnificativă de fructe si dulciuri, care le vor completa meniul de azi. Vă reamintim că Direcția de Asistență Sociala a Municipiului Timișoara prepară, distribuie și servește zilnic prin angajații Cantinei Sociale câte un meniu complet în valoare de 16,6 lei pentru fiecare migrant”, spun cei de la DASTM.

Prin angajații DASTM prezenți zilnic în mijlocul acestor oameni sunt identificate nevoile lor și transmise către instituțiile implicate. Tot Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara asigură și dezinfecția spațiilor de cazare, dar și materialele igienico-sanitare necesare persoanelor cazate.

Migranții sunt găsiți tot mai des de polițiști prin clădiri părăsite în care decid să se adăpostească până își găsesc un mijloc de transport pentru a ajunge în Occident. Mulți au documente după ce au solicitat azil politic în țara noastră. Primarul Dominic Fritz a cerut autorităților de la nivel central transport pentru migranți. Deocamdată, Primăria Timișoara și-a asumat cazarea refugiaților care ajung în capitala Banatului și care sunt nevoiți să intre în carantină din cauza pandemiei de coronavirus. În spațiul special amenajat la Liceul CFR, municipalitatea a cazat din noiembrie și până în prezent peste 1.000 de persoane.

În campania „Tu poți renunța?”, ajunsă la a doua ediție, s-au implicat sute de timișoreni. Direcția de Asistență Socială a anunțat prelungirea acesteia, pe motiv că tot mai mulți timișoreni revin la sediul instituției pentru a dona haine, alimente, jucării, lenjerii de pat, încălțăminte, lenjerii de corp, produse de igienă și altele. Cele mai multe din produsele donate ajung la nevoiașii din Timișoara.

Migranții cazați la Liceul CFR au primit pături, lenjerii de pat și fructe de la timișoreni

Timișorenii care vor să doneze pături, plapume, lenjerii de pat, lenjerii de corp, ciorapi, încălțăminte, haine groase, jucării, alimente, produse de igienă sunt așteptați zilnic, între orele 8-16, pe strada Plavoșin nr. 21 din zona Mehala. Obiectele vestimentare nu trebuie sa fie noi, însă trebuie să fie curate, iar produsele alimentare și cele de igienă în termen de valabilitate.

Articole pe aceeași temă:

Primarul Dominic Fritz va cere guvernului să asigure transportul migranților care vin în „hot-spotul Timișoara”. Înapoi în centre

Trimite articolul

X
Taguri:
dastm ,
donatii timisoara ,
migranti timisoara
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. tibi says:
    March 16, 2021 at 1:25 pm

    sa-i ia dracu’

    Reply
  2. De ce nu dam la batranii care au nevoie? says:
    March 16, 2021 at 3:28 pm

    De de ce nu dam de mancare batranilor nevoiasi care au trudit pentru tara asta? Cei care abia se descurca cu pensiile mizere?
    De ce trebuie sa luam in carca problemele altor popoare mai ales daca nu sunt cooperanti si respecta niste reguli de bun simt?
    Daca in Iran e razboi, de ce trebuie sa aterizeze in Romania? Tarile vecine lor (Azerbaijan, Turkmenistan, etc) de ce nu ii primesc cu bratele deschise? Nu sunt vreun om fara suflet pentru ca ajut omul de rand, dar bombardierii, nu isi au locul aici in tara. Avem noi problemele noastre, cu batranii nostri si habar nu avem sa ne ingrijim de ei, dar noi ingrijim alte popoare…

    Reply
    • Berila says:
      March 16, 2021 at 4:42 pm

      Asta e cretinismul spalatilor pe creier. Asa au inceput si nemtii. Si acum se mira da cat au fost de prosti….

      Reply
      • Spritz says:
        March 17, 2021 at 12:12 am

        Una e sa fii bun, alta sa fii prost.

        Reply
    • Chiar asa says:
      March 17, 2021 at 11:05 am

      Chiar asa, de ce nu donati?

      Reply
  3. Baluba says:
    March 16, 2021 at 5:04 pm

    Asa, mama, pupati’i si’n bot si sa va pape tot.

    Reply
    • Incredibil says:
      March 17, 2021 at 2:36 am

      Să-mi bag…..ăștia au ajuns să mânce mai bine ca mine… frumos,n-am ce zice …..

      Reply
      • Amarat says:
        March 17, 2021 at 11:25 am

        Asta spune ceva despre tine…daca amaratii astia duc o viata mai bune…

        Reply
        • #amarat says:
          March 17, 2021 at 1:33 pm

          #amarat, înainte să emiți acest comentariu , ar trebui să vezi că și în vestul europei , au ajuns să trăiască mai bine decât mulți băștinași . Primesc bani și nu vezi pe unu să lucreze

          Reply
          • Amarat says:
            March 17, 2021 at 3:18 pm

            Stiu, eu sunt din Redea, judetul Olt si am ajuns sa traiesc mai bine decat bastinasii din Banat

  4. zzz says:
    March 16, 2021 at 8:18 pm

    O mizerie , pe ai nostri ii abandonam ptr ce ?

    Reply
  5. preamulti says:
    March 16, 2021 at 9:52 pm

    deja 1000??? cine ii poate supraveghea? astia pot sa mearga unde vor? si sunt cazati si hraniti pe banii nostri?
    unde o sa ajungem in felul asta?

    Reply
  6. SPREITZER FLORIN says:
    March 16, 2021 at 10:59 pm

    ASA ERAM NOI IN 1990 IN EUROPA !

    Reply
  7. SPREITZER FLORIN says:
    March 16, 2021 at 11:00 pm

    BRAVO ORTODOXUKE ROMAN !

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Patru benzi între Demetriade și Pestalozzi, pod și pasarelă la ISHO. Primăria vrea fonduri europene pentru proiect
    2
    Legătura dintre știință și literatura SF. Dialog cu cercetătorul Cristian M. Teodorescu, la UVT
    3
    FOTO. Cabinetele de sprijin ale școlii din Pișchia, renovate complet cu ajutorul Asociației „Iulia Hașdeu”
    4
    Taxa de 25 de lei pe colete, subiect de fake-news. Explicații de la Ministerul Finanțelor
    5
    Accident feroviar la Peciu Nou. Un tren a lovit un autoturism, însă toți cei implicați au scăpat fără răni
    6
    PROGRAM. Timișoara găzduiește seria de evenimente dedicate Zilei solidarității româno-maghiare
    7
    Încă un bărbat a murit într-o stație de tramvai din Timișoara, la doar câteva zile după un alt incident similar
    8
    Tradiția continuă. Concertul de Crăciun 2025 al comunității italiene, în decorul Bisericii Millennium
    9
    FOTO. Gusturi, povești și identitate bănățeană. Expoziție și lansare de carte la Conacul Zăgujeni
    10
    FOTO. Încă un pas pentru noul Spital Municipal. Primăria și specialiștii IFC fac ultimele consultări pentru a găsi investitori

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 4 februarie 2026, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu

    România

    Taxa de 25 de lei pe colete, subiect de fake-news. Explicații de la Ministerul Finanțelor

    Capitală Culturală

    FOTO. Mitologii ale viitorului, desenate în grafit și culoare. Florin Drăgoi expune „Future Tribes” la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Alfred Simonis, despre situația de la Muzeul Satului Bănățean: „Cine e nemulțumit de muncă și disciplină să se ducă în altă parte”

    Ştiri din Timiș

    Piese esențiale pentru garderoba masculină: cum alegi stratul potrivit pentru orice sezon

    Sănătate

    Inteligența artificială, tot mai importantă în oftalmologie. Diagnostice mai rapide și tratamente personalizate la Spitalul CFR Timișoara

    Capitală Culturală

    Zeii Vienei prind viață la Timișoara. Ultima mare călătorie artistică a lui Christine de Grancy

    Ştiri din Timiș

    Alfred Simonis anunță un nou centru comunitar la Giroc, pe terenul fostei unități militare

    Ştiri din Timiș

    Din cauza presiunilor, asociația Kenosis care ajută comunitatea romă renunță la spațiul din Victoriei
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici