Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Dorel loveste din nou la Timisoara: strada asfaltata ieri si sparta azi!

Dorel loveste din nou la Timisoara: strada asfaltata ieri si sparta azi!

la 24 July 2013 14:37 Reactualizat la: 24 July 2013 17:18
24 July 2013 14:37 Reactualizat la: 24 July 2013 17:18
Revoltă pe strada Anul 1848 din Timişoara. După ce, marţi, li s-a asfaltat în sfârşit strada, după ani de aşteptări, oamenii s-au trezit, miercuri, că muncitorii Aquatim vin să o spargă din cauza unei probleme la canalizare pe care cei din zonă susţin că au sesizat-o în urmă cu mai bine de o lună. Adică încă de pe vremea când strada nu era asfaltată!
Scris de A. Strugariu - Revoltă pe strada Anul 1848 din Timişoara. După ce, marţi, li s-a asfaltat în sfârşit strada, după ani de aşteptări, oamenii s-au trezit, miercuri, că muncitorii Aquatim vin să o spargă din cauza unei probleme la canalizare pe care cei din zonă susţin că au sesizat-o în urmă cu mai bine de o lună. Adică încă de pe vremea când strada nu era asfaltată!

Trimite articolul

X

Locuitorii de pe strada proaspăt asfaltată au ieşit nervoşi din case şi s-au luat la ceartă cu angajaţii Aquatim, care au început, miercuri, să o spargă. Un muncitor al societăţii a încercat să-i calmeze, spunându-le că va fi asfaltată înapoi.

„Unde mai asfaltaţi la fel cum e asfaltată acum? Cum? Că tot timpul numai lucrurile de pomană faceţi… Din 18, de luna trecută, e ruptă… Era spartă ţeava de canalizare şi de-abia astăzi au venit, după o lună şi zece zile au venit să facă strada. La noi e ca niciunde, aşa ceva nu se poate. E asfaltat, m-am enervat de mor… Ieri s-a asfaltat, uitaţi, ca la nebuni!”, a reclamat, furios, un bărbat de pe stradă.

Oamenii spun că au sesizat problema legată de canalizare, la Aquatim, în urmă cu mai bine de o lună. „Nu mi se pare normal, atâta timp cât sesizarea s-a făcut în urmă cu o lună, în data de 18 iunie (…) Puteau să o repare înaintea asfaltării. Asfaltarea s-a făcut ieri şi e păcat. Aşteptăm de mulţi ani să fie asfaltată strada. Până acum era pământ, era groaznic, ca şi în partea cealaltă a străzii. Într-o lună şi ceva puteau lua măsuri. Lucrarea a fost executată de SDM, iar asfaltarea a făcut-o Superconstructul. Din 18 iunie a fost făcută sesizarea, se poate verifica. Au venit, au făcut constatarea, şi le-am spus – aveţi grijă, că dacă trebuie schimbat ceva să faceţi până se asfaltează, că e păcat, chiar e frumoasă strada. Noi suntem atât de mulţumiţi de strada asta, că aveam nu pământ, lut aveam pe stradă. Eram vai de capul nostru… Şi la sat aveam drum mai bun decât aici, e păcat că-şi bat joc de munca multor oameni”, a explicat o altă tânără care locuieşte pe strada Anul 1848.

„Se asfaltează imediat”, a intervenit reprezentantul Aquatim. „Ar trebui să vă facă ceva să nu mai faceţi chestii de genul ăsta. Eşti director la Aquatim măi omule? E firma ta Aquatim?”, a întrebat bărbatul ieşit în faţa casei.

„Da ce, asta-i strada ta, dacă vorbeşti aşa?”, a replicat muncitorul. „Da, e strada mea, eu stau pe ea. Că mie-mi ia bani, eu am plătit strada asta, nu dumneata, din banii mei e făcută şi şi din ai tăi. Nu numai din banii mei, dar eu stau aici. Ţi se pare normal?”, a întrebat omul, fără să primească răspunsul pe care-l aştepta.

„Trebuia să veniţi să reparaţi până se asfalta. Despre asta e vorba. Aţi fost anunţaţi că urmează să fie asfaltată, ştiaţi de o lună şi ceva, aveaţi tot timpul din lume”, i-a spus tânăra care a explicat, mai devreme, situaţia străzii.

În discuţie a intervenit şi o femeie ieşită în stradă cu un copil în braţe: „Noi ne chinuim de 20 de ani să se asfalteze strada asta. Habar n-ai de cât timp ne chinuim. Noi, în fiecare an, am umblat, şi cu copii ne-am dus la primărie, că am stat în noroaie şi vai de capul nostru. Şi după normal că te enervezi când vine şi începe să-ţi spargă. Că numai noi ştim cât am umblat, toţi”, i-a spus femeia angajatului Aquatim.

Reprezentanţii companiei de apă-canal dau vina pe cei care s-au ocupat de lucrarea de amenajare a străzii pentru problemele survenite la canalizare.

„Minte lumea, noi am fost sesizaţi ieri după-masa. Drumurile ni le-a rupt, ei să repare. Ei le-au spart. De trei ori au rupt-o. A treia oară vin la asta, de trei ori au rupt-o tot cei care au făcut lucrările astea. A treia oară vin la receptorul ăsta”, a afirmat reprezentantul Aquatim.

„Eu am făcut reclamaţia acum o lună de zile, eu personal, eu am sunat, se poate vedea încă pe telefon cred. Chiar e nesimţire curată, puteau să vină atunci, strada era spartă. Nu era încă asfaltată, dar asta e România”, l-a contrazis un alt locuitor de pe stradă.

Oamenii nu contestă că cei de la Aquatim nu s-au deplasat de mai multe ori în zonă, dar susţin că n-au făcut nimic până acum, când au spart carosabilul…

„Colegii dumitale, când au venit, au zis că nu-i nicio problemă. Noi nu contestăm că n-aţi venit de trei ori, dar de două ori n-aţi făcut nimic. Puteţi să schimbaţi ţeava ieri, alaltăieri. Când s-a rupt, ieri? De ce nu aţi făcut până ieri? De ce spargeţi strada la o zi după ce se asfaltează? Nimeni nu contestă că au fost de două ori. Au fost, dar n-au făcut nimic… Au văzut şi au plecat. Abia acum au făcut”, a mai explicat tânăra care ne-a sesizat situaţia.

Cert este că sincronizarea nu este punctul forte al firmelor care execută lucrări de utilitate publică în oraş.

Trimite articolul

X
Taguri:
aquatim ,
scandal ,
strada asfaltata
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Munca la negru, în continuare o problemă majoră în Timiș. Sute de persoane depistate fără acte
    2
    Țara mea-i Banatu’ meu: festival național de folclor, în memoria artistului Petrică Moise
    3
    Filme restaurate și proiecții în aer liber. Luați o pătură și haideți să le vizionați la o nouă ediție a Festivalului Ceau, Cinema!
    4
    Sfârșit tragic pentru un adolescent de 16 ani, lovit de o mașină în Dumbrăvița
    5
    Primăria Timișoara vrea să cumpere de la arhiepiscopie o clădire pentru a extinde căminul de vârstnici din zona Lunei
    6
    Cum poate fi apărată democrația în era dezinformării, subiectul unui forum european organizat la Timișoara
    7
    Consiliul Județean Timiș relansează licitația pentru studiul de fezabilitate al podului peste Mureș de la Cenad
    8
    Alphaville vine la Timișoara. Patru zile de teatru, operă, film și muzică live în cadrul stagiunii estivale ROSARTE
    9
    Liderul PNL Timiș confirmă că desemnarea noului premier este așteptată astăzi. Eugen Tomac, numele vehiculat pentru funcție
    10
    Accident în parcarea unui centru comercial din Calea Șagului. Un bărbat a ajuns la spital

    Cele mai noi știri

    Cinema

    Filme restaurate și proiecții în aer liber. Luați o pătură și haideți să le vizionați la o nouă ediție a Festivalului Ceau, Cinema!

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 22 iunie

    Cariere de Poveste

    FOTO. Simona Podaru, trainer și fondator Asociația „Părinte Implicat”: „În sectorul civic am găsit sens, impact și o apropiere reală de oameni”

    Eveniment

    Trei persoane descarcerate în urma unui accident rutier produs la Peciu Nou. O mașină s-a răsturnat

    Horoscop

    Horoscop săptămâna 22 - 28 iunie

    România

    Adrian Veștea a depus la Parlament Programul de Guvernare și lista miniștrilor: „România nu își mai permite să piardă timp”

    Ştiri din Timiș

    Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?

    Utile

    Întreruperile de curent din Timișoara și județ, în săptămâna 22 - 28 iunie 2026

    Eveniment

    VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici