Dimplomaţii urmează a încerca să rezolve conflictul din Orientul Mijlociu în favoarea Libanului. Astfel, în timp ce suburbia şiită a Beirutului fumega după bombardamentele de dimineaţă, şefii diplomaţiilor soseau pentru a discuta, chiar în inima conflictului, o metodă de a susţine Libanul. Bilanţul victimelor în cea de-a 27-a zi a conflictul depăşeşte o mie de morţi în Liban.
“E nevoie de o poziţie internaţională faţă de această agresiune, protejată de marile puteri. Pentru că ar putea duce la prăbuşirea întregii ordini mondiale. Însă, nu cred că sunt atât de nebuni încât să lovească în suveranitatea Libanului.”, a declarat Amr Moussa, secretarul general al Ligii Arabe. Cele mai multe ţări arabe sunt de partea Hezbollah. De altfel, ministrul de externe sirian, a afirmat că ţara sa este pregătită pentru un război regional. Sirianul a oferit ajutorul său Hezbollah şi chiar s-a declarat dispus să se înroleze în mod simbolic în rândurile miliţiilor şiite.
Şefii diplomaţiilor arabe vor discuta şi despre proiectul de rezoluţie franco-american, aflat de două zile pe masa Consiliului de Securitate al Naţiunilor Unite. Reprezentanţii ţărilor arabe reproşeză marilor puteri că proiectul de rezoluţie nu obligă Israelul să-şi retragă imediat trupele din Liban. Guvernul de la Beirut a cerut deja ca proiectul să fie modificat în aşa fel încât să ţină seama şi de interesele Libanului. Planul cere prezenţa unei forţe interimare a Naţiunilor Unite care să menţină sub control zona sudică a ţării, reactivarea armistiţiului din 1949 şi un schimb de prizonieri între Hezbollah şi Israel.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!