Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
Amenzi de peste 60.000 de lei pentru cei care nu și-au întreținut terenurile, anul trecut, la Timișoara

Amenzi de peste 60.000 de lei pentru cei care nu și-au întreținut terenurile, anul trecut, la Timișoara

De Raoul Jurchela
la 5 May 2021 09:00 Reactualizat la: 5 May 2021 09:08
5 Comentarii

Amenzi de peste 60.000 de lei pentru cei care nu și-au întreținut terenurile, anul trecut, la Timișoara

Foto - arhivă
5 May 2021 09:00 Reactualizat la: 5 May 2021 09:08
Amenzi consistente, în 2020, pentru cei care nu și-au îngrijit terenurile, la Timișoara. Polițiștii locali au verificat sute de proprietăți, iar amenzile depășesc pentru cei care nu le-au îngrijit sau au lăsat ambrozia să crească pe ele depășesc 60.000 de lei. Sancțiuni au primit și cei care au aruncat gunoi pe domeniul public.
Scris de Raoul Jurchela - Amenzi consistente, în 2020, pentru cei care nu și-au îngrijit terenurile, la Timișoara. Polițiștii locali au verificat sute de proprietăți, iar amenzile depășesc pentru cei care nu le-au îngrijit sau au lăsat ambrozia să crească pe ele depășesc 60.000 de lei. Sancțiuni au primit și cei care au aruncat gunoi pe domeniul public.

Trimite articolul

X

Numai în 2020, polițiștii locali de la Serviciul Protecția Mediului, au făcut 4.181 de controale pentru verificarea sesizărilor primite. Dintre ele, 1026 au fost legate de terenuri virane nesalubrizate, 69 dintre acestea fiind chiar ale Municipiului Timișoara.

Oamenii legii au înaintat și 1.169 de somații și notificări pentru prevenirea abandonării de deșeuri pe domeniul public, în zonele în care se formează rampe clandestine. Mai mult, în aceste cazuri au aplicat și 546 de amenzi celor prinși că au încălcat legea.

Polițiștii locali au verificat și 300 de terenuri proprietate privată, iar pe 83 dintre proprietari i-au amendat cu 65.000 de lei. Unii dintre ei nu și-au îngrijit proprietățile, iar alții au lăsat ambrozia să crească pe ele. Pe lângă sancțiuni, proprietarii au primit și somații pentru a intra în legalitate.

„În cadrul activităților specifice pe linie de prevenire și combatere a actelor și faptelor de încălcare a normelor de protecție a mediului, polițiștii locali din cadrul acestei structuri au identificat 28 de noi terenuri virane, care nu se aflau în evidențele Serviciului Protecția Mediului, aceste terenuri fiind luate în evidență, urmând a fi întocmită, în cazul în care situația o va impune, și documentația cadru pentru supraimpozitarea terenurilor virane neîntreținute, în baza acestora fiind promovate hotărâri de consiliu local pentru supraimpozitarea a 12 proprietari, în conformitate cu prevederile HCL266/2016 cu modificările și completările ulterioare”, se arată în raportul Direcției Poliției Locale pe anul 2020.

Oamenii legii au monitorizat video și 59 de zone din oraș unde se formează frecvent rampe clandestine. Au identificat, în baza imaginilor, 796 locații cu deșeuri abandonate, locații salubrizate ulterior.

editor Dan Oancia

Trimite articolul

X
Taguri:
politia locala ,
rampe clandestine de gunoi ,
terenuri insalubre
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Schimbare says:
    May 5, 2021 at 10:33 am

    Ce-mi plac stirile astea, relicve cu si despre dezvoltarea in forta a lui zeRobu… Sunt curios daca se va schimba ceva acum, ca orasul nu mai e condus de zeRobu si nu mai e Kristoffel city-manager “responsabil cu ambrozia”.

    Ca in stirile astea, totul suna minunat… mai ales cand stii ca ai facut in alti ani sesizari la primarie referitoare la ambrozie pe marginea drumului (deci pe domeniul public), si nu s-a rezolvat nimic, fiindca le e usor sa aloce zeci de milioane pe “intretinere spatii verzi”, dar le e “prea greu” sa tunda ambrozia macar anual, in perioada cand infloreste in toata splendoarea ei.

    Reply
    • anonim says:
      May 5, 2021 at 5:02 pm

      Ce legatura are comentariul tau cu activitatea politiei locale care este singura institutie care a aplicat sanctiuni contraventionale pe legea ambroziei? Lege care pana in iulie 2020 trebuia aplicata de o comisie formata din reprezentanti a 4 institutii….,iar dupa modificarea ei nu au existat norme de aplicare sau zici si tu ceva sa semnalizezi.

      Ca fapt divers 2020 a fost singurul an in care s-a cosit vegetatia de pe 90% din terenurile proprietate privata a PMT

      Reply
    • CicaSesizare says:
      May 5, 2021 at 6:10 pm

      Sesizarile alea de la primarie sunt o bataie de joc, pierdere de timp! 😡
      De cand a modificat robu site-ul inainte de a pleca din primarie nici macar nu mai primesti numar de inregistrare decat daca ai noroc! 😀
      Daca nu ai noroc, primesti ignore total!

      Reply
  2. Ionelush says:
    May 6, 2021 at 8:00 am

    In orice tara civilizitata, curatenia se face de primarie si facturat proprietarului…altfel nu se schimba nimic…el face contestatie, da cu bani iar rezultatul este 0. Tot boscheti vom avea

    Reply
  3. alfonsX says:
    May 6, 2021 at 10:42 am

    bine, bine, s-au taiat chitante de… atatia lei, DAR cat s-a si incasat din banii respectivi?!?

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Motocicliștii din Lugoj dau startul unei acțiuni verzi. Ecologizare și concerte rock la Oxigen Festival
    2
    Încălzirea vremii pune la încercare alimentarea cu apă. Clienții Aquatim, îndemnați să reducă risipa
    3
    Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele
    4
    Cum arăta o zi în comunism? Hai să vezi o expoziție inedită la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara!
    5
    Excelență în imobiliarele timișorene. Șase dintre cele mai râvnite trofee din real estate, câștigate de jucători de pe plan local
    6
    După câteva luni de nemulțumiri din cauza autobuzelor improprii, ADI TransTimiș se retrage din Giroc în favoarea SMTT
    7
    De săptămâna viitoare reîncep lucrările pe Rebreanu. Restricții de circulație și din cauza Banaton Fest, în weekend
    8
    Ziua Copilului, sărbătorită cu pizza, jocuri și surprize pentru copiii romi din Moșnița Veche
    9
    „Zâmbet de copil” la Muzeul Satului Bănățean. Ateliere, tradiții și joacă de 1 Iunie la Timișoara
    10
    VIDEO. Când genunchiul doare sau „fuge”. Tratament modern cu recuperare rapidă, disponibil la Spitalul CFR Timișoara

    Cele mai noi știri

    România

    Riscul de toxiinfecții alimentare crește în perioadele de caniculă. ANSVSA explică cum să eviți problemele

    Ştiri din Timiș

    Timișul intră sub Cod Portocaliu de caniculă

    Turism

    FOTO. Cascada Șușara, comoara ascunsă a Banatului

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 14: Brazilia și Elveția își câștigă grupele. Africa de Sud, surpriza din grupa A

    Sănătate

    Cum au schimbat digitalizarea și sistemele AI activitatea Spitalului Județean Timișoara. Pacienții petrec mai puțin timp la Terapie Intensivă

    Mapamond

    Primul caz de Ebola confirmat în Europa

    Ştiri din Timiș

    Noul DOLPHIN G DM-i se lansează la BYD Autoglobus. 25-27 iunie: 3 zile de test drive-uri, oferte speciale și surprize

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 25 iunie

    Mapamond

    Cutremure catastrofale în Venezuela. Mii de oameni morți și clădiri prăbușite

    Eveniment

    FOTO. Fabrica de peleți din Darova, cuprinsă de flăcări. Zeci de pompieri au intervenit
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici