O eclipsă parțială de Soare va putea fi urmărită miercuri, 12 august, din vestul României, inclusiv din Timișoara, potrivit informațiilor transmise de Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu”.
În Timișoara, eclipsa va începe la ora 20:24, va atinge punctul maxim în jurul orei 20:45, iar Soarele va apune la ora 20:48. La momentul maxim, aproximativ 28,5% din discul solar va fi acoperit de Lună.

Fenomenul va fi și mai spectaculos în alte zone din vestul țării. În Arad, fenomenul începe tot la 20:24, maximul este estimat la 20:46, iar Soarele apune la 20:49. Aici, Luna va acoperi aproximativ 31,1% din discul solar. La Oradea, eclipsa începe la 20:22, atinge maximul la 20:45, iar apusul Soarelui are loc la 20:48. Gradul de acoperire va ajunge la aproximativ 33,2%, unul dintre cele mai mari din țară.
Cea mai mare acoperire din România este estimată în zona Carei, din județul Satu Mare, unde Luna va acoperi aproximativ 34,2% din discul solar.
Un aspect aparte al eclipsei este faptul că aceasta se produce spre finalul zilei, astfel că, în toate localitățile din care va fi vizibilă, Soarele va apune în timpul fenomenului.

foto: Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu”
Cum poate fi observată eclipsa în siguranță
Specialiștii atrag atenția că Soarele nu trebuie privit direct, deoarece există riscul producerii unor leziuni ireversibile ale ochilor, care pot duce inclusiv la orbire.
Eclipsa poate fi urmărită fără instrumente astronomice doar cu filtre speciale pentru observarea Soarelui, precum filtrele Mylar sau ochelarii speciali pentru eclipse. O alternativă este utilizarea unui filtru de sudură verde, foarte închis la culoare. Ochelarii de soare obișnuiți nu oferă protecția necesară și nu trebuie folosiți pentru observarea fenomenului.
Persoanele care dețin telescoape sau lunete astronomice sunt sfătuite să nu observe eclipsa prin aceste instrumente dacă nu sunt echipate cu filtre speciale pentru Soare. O metodă sigură este proiecția imaginii Soarelui pe o foaie albă, folosind telescopul sau luneta, fără a privi direct prin ocular.
Potrivit Observatorului Astronomic „Amiral Vasile Urseanu”, următoarea eclipsă de Soare vizibilă din România va avea loc pe 2 august 2027.
Citiți principiile noastre de moderare aici!