Potrivit sport.ro, Valeriu Iftime, patronul lui FC Botoșani și, în paralel, președintele Consiliului Județean Botoșani, a spus că, în următoarea perioadă, stadionul Dinamo, dar și cele de la Timișoara și Constanța, care urmează să fie ridicate cu bani de la Compania Națională de Investiții, ar putea fi „blocate” cel puțin pentru un an.
„Eu cred că toate stadioanele vor fi afectate, România nu are bani acum. Sunt contracte mature care trebuie finalizate, asta e tema, eu cred că face bine Ministerul Dezvoltării. Contracte noi e greu să începi anul ăsta și cele care nu sunt foarte, foarte importante s-ar putea să fie un pic trase pe dreapta. Așa cred”, a declarat, conform. sport.ro, Valeriu Iftime, patronul lui FC Botoșani și, în paralel, președintele Consiliului Județean Botoșani.
Reprezentanții Consiliului Județean Timiș au negat zvonurile.
„Referitor la informațiile apărute privind posibila blocare a proiectelor de stadioane finanțate prin Compania Națională de Investiții, precizăm că, pentru stadionul din Timișoara, proiectul continuă conform planului. Nu avem nicio notificare oficială privind o eventuală amânare de un an. Conducerea CJ Timiș este în contact cu reprezentanții CNI și face toate demersurile necesare pentru ca acest obiectiv să fie realizat cât mai curând”, au declarat pentru Tion reprezentanții CJT.
Demolarea costă peste 12 milioane de lei, iar suma va fi acoperită din bugetul administrației județene.
Vă reamintim că, la începutul lunii septembrie 2024, a fost emisă autorizația de desființare a actualei baze sportive.
Demolarea vechii arene a început în urmă cu o lună și jumătate, iar firma clujeană SMZ Impex are la dispoziție 8 luni.
În paralel, Compania Națională de Investiții pregătește proiectarea și construirea noului stadion, licitația aflându-se în faza finală de analiză a ofertelor financiare.
Conform normelor stabilite de Federația Română de Fotbal, noua arenă „Dan Păltinișanu” va fi de categoria I și va avea o capacitate de 32.150 de locuri, suprafața construită fiind de 28.800 metri pătrați.
Vă reamintim că Asocierea SC Lucian Simion Arhitectură SRL – SC Construcții Erbașu SA a întocmit studiul de fezabilitate pentru noul stadion.
Durata estimativă pentru execuția lucrărilor la noul stadion este de 26 de luni. Valoarea totală a investiției se ridică la 678 milioane de lei, deci aproximativ 136 de milioane de euro cu tot cu TVA.
Cei mai mulți bani provin de la bugetul național, în vreme ce Consiliul Județean Timiș va contribui cu 22,4 milioane de lei.
Pe aceeași temă:
Ce se întâmplă cu copacii de pe Stadionul „Dan Păltinișanu”. Unii au fost smulși din pământ
Trimite articolul
XComplexe de orășel estic de provincie, sărit de la finanțare pe motiv de relevanță/fezabilitate economică.
Ca de altfel și la Iași, care la fel se victimizează pe social media și toate forumurile că și el a fost pus on hold pe durată nedeterminată cu stadionul lor, și vezi domnule ce șobolani necruțători putem fi!
Tichie de margaritar. Tineretului cu doua picioare de stanga, montate pe dos, construim “cratite” pebtru besicareala ?. Scoli nu spitale nu, ospicii da. Vezi casa boborului.
-
si catedrala tampiri neamului
Bani aruncați degeaba
Pai un an de zile imediat se poate rezolva fara sa se anunte ca se amana investitia din varii motive: un mic litigiu cu firma care demoleaza stadionul pe neplati facute la timp, o autorizatie de constructie mediu etc care a expirat; niste vase de lut “istorice”
@Ovidiu și ceilalți.
Pe sfera de stat – Centrul de Mari Arși e în plină construcție, Noul Corp de la Județean 200 milioane euro finanțare semnată, Noul Institut Oncologic 250+ milioane de euro au intrat buldozerele în flancul estic de demolat de ieri, Noul Spital Municipal 120 de milioane de euro de la Banca Mondială semnat – din păcate incapacitate administrativă și credit astronomic – care din păcate ne vom trezi cu impozite dublate să-l putem stinge în vreo 30 de ani, Centrul termal de la Lovrin stă să înceapă 8 milioane Fonduri Europene, la Victor Babeș e aproape câștigată finanțarea la Centrul de Transplant, unic în țară, va fi 120 de milioane de euro.
Să mai facem ce? Un spital regional? Da, îi va veni și lui tinpul, dar peste vreo 5-6 ani după ce le construim oe cele de mai sus. Nu sunt suficiente structuri cu finanțare deja asigurată? Până unde putem întinde nebunia incontrolabile a cheltuirii banilor publici? Nu e deja suficient? Să fim raționali.
Ah, să nu uităm. Pe privat – spitalul Premiere se dublează, Medicover construiește spitalul Banat, MedLife își construiește un centru regional multidisciplinar, etc.