Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara, pregătită să contribuie cu aproape 120 de milioane de lei din bugetul local la Podul Isho și Magistrala Verde

Primăria Timișoara, pregătită să contribuie cu aproape 120 de milioane de lei din bugetul local la Podul Isho și Magistrala Verde

De Cristian Mîrț
la 12 March 2026 13:23 Reactualizat la: 12 March 2026 13:33
3 Comentarii

Primăria Timișoara, pregătită să contribuie cu aproape 120 de milioane de lei din bugetul local la Podul Isho și Magistrala Verde

12 March 2026 13:23 Reactualizat la: 12 March 2026 13:33
Primăria Timișoara a depus pentru finanțare europeană proiectele de întregire a Inelului II de trafic – cu Podul ISHO – și Magistrala Verde. Pentru a putea semna contractele, consilierii locali au aprobat o cofinanțare de aproape 120 de milioane de lei din bugetul local.
Scris de Cristian Mîrț - Primăria Timișoara a depus pentru finanțare europeană proiectele de întregire a Inelului II de trafic – cu Podul ISHO – și Magistrala Verde. Pentru a putea semna contractele, consilierii locali au aprobat o cofinanțare de aproape 120 de milioane de lei din bugetul local.

Trimite articolul

X

Primăria Timișoara a depus proiectele de întregire a Inelului II de trafic – care include și Podul ISHO – și de realizare a Magistralei Verzi pentru finanțare europeană prin Programul Regional (PR) Vest 2021 – 2027. Finanțarea europeană ar urma să acopere 175 de milioane de lei, dar pentru a putea fi semnate contractele, municipalitatea a trebuit să își asume și o contribuție proprie. Joi, într-o ședință de plen organizată aproape ad-hoc, consilierii locali au aprobat o cofinanțare de aproape 120 de milioane de lei.

„Sunt două din investițiile strategice pentru Timișoara, care vor schimba modul în care ne deplasăm în oraș. Ne-am asumat o contribuție financiară semnificativă din bugetul local, la care atragem 35 milioane de euro din fonduri europene. Continuăm, astfel, dezvoltarea orașului cu bani europeni, dar și cu sume din taxele și impozitele timișorenilor”, a declarat primarul Dominic Fritz.

În ședința de joi, consilierii locali au aprobat, de fapt, proiectele „Amenajare Inel II de circulație, sector cuprins între strada A. Demetriade și bulevardul. J.H. Pestalozzi, construire pod rutier și pod pietonal peste canalul Bega” și „Coridor de mobilitate Magistrala Verde în Timișoara – Bd 16 Decembrie 1989 – Calea Șagului”, practic formalitatea birocratică prin care primăria își asumă să contribuie și ea din bugetul local.

În acest context, aprobarea cererilor și semnarea contractelor de finanțare reprezintă o simplă formalitate.

Despre podul de la ISHO se discută încă de pe vremea lui Robu

Pe inelul II de trafic, primăria are în vedere modernizarea tronsonului cuprins între strada Aristide Demetriade și bulevardul J.H. Pestalozzi, cu extinderea la patru benzi de circulație pe o lungime de aproximativ 1,1 kilometri. Cel mai important amănunt, însă, este construirea unui pod rutier și a unui pod pietonal peste Bega în zona Ilsa/Isho, despre care se vorbește încă de pe vremea lui Robu, proiectat pe cheltuiala dezvoltatorului imobliar din zonă.

Proiectul prevede și reamenajarea unor artere secundare pe o lungime de peste 1,5 kilometri: strada Enric Baader (tronson Înfrățirii – Take Ionescu), bulevardul Take Ionescu (tronson Baader – Înfrățirii – Acad. Dimitrie Gusti), strada Acad. Dimitrie Gusti (tronson Take Ionescu – Andrei Mocioni), splaiul Protopop Meleție Drăghici, strada Andrei Mocioni, splaiul Nistrului (tronson Sfetca – Micloși) și strada Acad. Corneliu Micloși. Vor fi modernizate și trotuarele și amenajate piste de biciclete.

Vă reamintim, discuțiile în cazul Podului ISHO au pornit spre finalul celui de-al doilea mandat al primarului Robu. Primăria Timișoara a întâmpinat probleme cu avizarea în special din partea Ministerului Transporturilor. În martie 2020, Robu anunța că impasul a fost depășit. La rândul ei, noua administrație a considerat proiectul drept unul qde importanță ridicată, însă lucrurile au cam bătut pasul tot pe loc, în așteptare după diferite avize.

În primăvara anului 2024, proiectul era încă în proces de „reavizare”. După mai bine de un an zile fără noutăți, în noiembrie, reprezentanții dezvoltatorului imobiliar spuneau că acesta este în ultimele etape de avizare. Tot atunci, viceprimarul Ruben Lațcău vorbea despre mai marele proiect privind întregul Inel II, iar în decembrie acesta era depus spre finanțare.

Valoarea investiției pentru amenajarea Inelului II este de 136,2 milioane lei: 77,9 milioane lei ar urma să vină din fonduri europene, iar 58,2 milioane de lei va fi co-finanțarea primăriei.

Aproape 400 de locuri de parcare desființate de Magistrala Verde

În ceea ce privește Magistrala Verde, proiectul presupune regândirea a peste 114.000 de metri pătrați de spațiu urban, din care jumătate carosabil. Aici, cel mai important aspect este amenajarea unei benzi de autobuz pe fiecare dintre sensuri pe traseul Calea Șagului – Piața Maria. Excepție face tronsonul strada Dr. Pavel V. Ungureanu – strada Eneas.

Vă reamintim, proiectul Magistralei Verzi a fost sistat în anul 2023, pentru a putea fi corelat cu regenerarea urbană a Pieței Mocioni. Altfel, contractul de proiectare (DALI și PT) fusese semnat în septembrie 2022 cu firma FIP Consulting din București, care avea la dispoziție 10 luni pentru întocmirea documentației. Firma a câștigat licitația cu o ofertă de aproape 987.000 lei. Varianta propusă de municipalitate a fost prezentată public în toamna trecută.

În octombrie 2025 a fost aprobat și studiul de fezabilitate. Discuțiile, atât la prezentare, cât și în plenul consiliului local, s-au axat pe cele aproape 400 de locuri de parcare care vor fi eliminate. Până la urmă, proiectul a fost depus spre finanțare în ianuarie.

Magistrala Verde ar urma să coste 158,3 milioane de lei: 97,3 milioane lei se solicită prin PR Vest, iar 61 milioane de lei ar urma să suporte primăria.

Știrea pe scurt

Primăria Timișoara a depus două proiecte majore pentru finanțare prin Programul Regional Vest 2021–2027: completarea Inelului II de circulație, care include și construirea Podului ISHO peste Bega, și realizarea coridorului de mobilitate „Magistrala Verde” pe traseul Calea Șagului – Piața Maria. Pentru accesarea fondurilor, consilierii locali au aprobat o contribuție proprie de aproape 120 de milioane de lei.

Proiectul privind Inelul II vizează modernizarea tronsonului dintre strada Aristide Demetriade și bulevardul J.H. Pestalozzi, extins la patru benzi pe aproximativ 1,1 kilometri, dar și construirea unui pod rutier și a unui pod pietonal peste canalul Bega, în zona Ilsa/Isho. Investiția include și reamenajarea unor artere secundare și modernizarea trotuarelor, cu piste pentru biciclete.

Magistrala Verde presupune reconfigurarea a peste 114.000 de metri pătrați de spațiu urban pe axa Calea Șagului – Piața Maria și introducerea unor benzi dedicate transportului public. Proiectul, estimat la peste 158 de milioane de lei, a stârnit discuții și din cauza eliminării a aproape 400 de locuri de parcare.

Trimite articolul

X
Taguri:
inel II trafic ,
magistrala verde ,
podul isho ,
PR VEST 2021 - 2027
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. mircyuc says:
    March 12, 2026 at 1:31 pm

    strada Acad. Dimitrie Gusti unde scrie oprirea interzisa cu exceptia angajatilor M.A.I. in intervalul orar 7 – 16. Nu poti trece ca pieton pe acea strada

    Reply
  2. Nicu says:
    March 13, 2026 at 2:26 pm

    Dar pt locuitorii care nu au parte de investitii de 30 de ani cand sunt bani? Ca voturile vaplac.

    Reply
    • Alexander says:
      March 22, 2026 at 10:16 am

      Ce sa zică locuitorii de la periferie unde nu s-a investit de vreo 50 de ani?

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    O odisee cool despre adolescență. Spectacol accesibilizat pentru nevăzători, la Teatrul German din Timișoara
    3
    Ultima săptămână de iarnă. Polițiștii din Timiș vor verifica dacă pietonii respectă regulile de circulație
    4
    Sagrada Familia a devenit cea mai înaltă biserică din lume
    5
    De 8 Martie, transmite-le un mesaj special femeilor importante din viața ta, în paginile ziarului Agenda & PubliTim
    6
    Amenzi de 300.000 lei pentru bannere și panouri fără aviz pe clădirile din Timișoara
    7
    PROGRAM. „Pericles”, în regia lui Philip Parr, revine la Teatrul Maghiar din Timișoara
    8
    Străzi încă pline de persoane fără adăpost, peste 100 depistate și preluate de autorități în primele luni ale anului
    9
    FOTO. Lucrările la calea ferată care traversează Timișoara au trecut de 20%. Unde se intervine
    10
    Weekend la Iulius Town: marionete gigant, mimi, statui vivante și ateliere pentru copii la Check Art Festival

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 aprilie 2026, în Timișoara?

    România

    VIDEO. Coaliția, în prag de ruptură. Nicușor Dan cere dezescaladare urgentă

    Ştiri din Timiș

    Weekend la Iulius Town: marionete gigant, mimi, statui vivante și ateliere pentru copii la Check Art Festival

    Ştiri din Timiș

    O asociație de educație civică din Germania și-a trimis o delegație în România. S-a întâlnit și cu primarul Dominic Fritz

    Capitală Culturală

    Dialog la scenă deschisă cu Nicoleta Voica și Vasile Conea

    Ştiri din Timiș

    „Pedalare spre Schimbare” revine cu ediția a III-a din Piața Mocioni

    România

    VIDEO. Guvernul se clatină: Alexandru Rogobete își anunță demisia, iar PSD declanșează exodul miniștrilor

    Sănătate

    Schimbări la concediul medical. Cine primește în continuare bani din prima zi

    Capitală Culturală

    Muzeul Național al Banatului susține Stars Gala by Revolve Dance, care aduce baletul de top la Timișoara

    Capitală Culturală

    Trei zile în sunet de harpă. Masterclass și recitaluri cu Nicoletta Sanzin, la Timișoara
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici