În Carani, comuna Orțișoara, județul Timiș, un furt de proporții a pus pe jar autoritățile, după ce zeci de tone de conductor de cupru au dispărut din curtea unei firme. Prejudiciul este estimat la aproximativ 810.000 de euro.
Cazul a fost semnalat în ianuarie 2026, iar ancheta a fost preluată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș. Potrivit anchetatorilor, furtul a avut loc în trei nopți diferite, mai exact în 27 și 30 decembrie 2025, dar și 2 ianuarie 2026.
Hoții au oprit camerele de supraveghere și au intrat în incinta firmei cu ajutorul unui paznic. De acolo au furat 40 de tamburi mari de cupru, pe care i-au transportat cu un camion.
În total, cinci persoane sunt implicate în dosar. Trei dintre ele au fost arestate preventiv pentru 30 de zile, în urma deciziei Tribunalul Timiș. Un alt suspect este cercetat sub control judiciar, având interdicția de a părăsi țara și fiind monitorizat electronic.
Trimite articolul
Xcriminalii din guvern cate miliarde au spart? criminalii din guvern si sponsorii lor israelieni
Zeci de tone? Cate zeci ? Doua, o mie? STIRI DE URECHILE ORBILOR SURZI.
SMEKERI DIN ARAD SINT CEI MAI TARI LA CAPITOLU CUPRU AU RELATI PESTE TOT
Carani apartine de Sanandrei, nu Ortisoara