Joi, în prima zi a competiției, elevii calificați la faza națională au sosit la Timișoara, au fost cazați și au făcut o repetiție. De la ora 18, a avut loc și ceremonia de deschidere. Aici, printre altele, elevii au cântat într-o singură voce și „Odă Bucuriei”. La eveniment a fost prezent și primarul Dominic Fritz, care i-a dirijat.
Vineri dimineață, de Ziua Europei, edilul a și postat pe Facebook un videoclip cu evenimentul.
„Peste 800 de elevi români europeni au cântat aseară Odă Bucuriei, imnul Europei. Sunt veniți din toată țara la Timișoara, la Olimpiada Națională a Corurilor. Le mulțumesc pentru invitația de a veni alături de ei și a dirija.
Azi, de Ziua Europei, trimite cuiva videoul care are nevoie să asculte aceste versuri pline de optimism: «Toti pe lume frați noi suntem!». La mulți ani Europa! Trăiască România!”, a scris Fritz.
;
Vă amintim, Olimpiada Națională de Corală se desfășoară până sâmbătă, la Timișoara. Vineri, de la 12, începe și competiția propriu-zisă. Sâmbătă dimineață, corurile se vor întâlni și în fața Operei Naționale Române, iar spre prânz va avea loc gala și festivitatea de premiere.
Trimite articolul
XLa ce am aderat si unde a derapat datorita unor indivizi cu alte preocupari din fruntea comisiei.
-
unde a derapat? Copii aia care canta lozinci pro razboi in Rusia iti plac mai mult? Cand vine soldatul la gradinita.
Pana una alta UE ne-a propulsat mai mult decat impuscatul. UE inseamna si romani plecati dincolo (multi cu cetatenie straina deja, la a 2-a generatie). Poate au cantat si pentru aia? De ce n-am fi mandri de cine a ridicat si UE?
Dar unde eram daca nu exista o zi de comunism? Daramite extremism.
-
dap, tu nu intelegi ce e ala derapaj. si sa nu vezi derapajul UE inspre totalitatism inseamna ca vorbesti degeaba despre comunism.
-
As vrea sa vad si eu romanul care nu stie sa porneasca un argument cu “dap, tu nu intelegi” :))
Ce zici tu se potriveste cu fraza la care am comentat PANA LA partea cu “fruntea comisiei”. Omul insinua ca UE este de vina pentru totalitarism, nu ca totalitarismul submineaza UE prin fonduri imense dinspre Rusia, nspe agenti interpusi deconspirati, apoi mai saboteaza maxim si Orban, Fico, etc. Astia nu sunt fruntea comisiei. Astia sunt golanii care o hartuiesc zilnic si nu se stramba absolut niciodata catre Rusia.
Si nu, nu vorbesc degeaba despre comunism. Ne-a tras inapoi cel putin 50 de ani.
-
dap, rata de analfabetism functional e subevaluata in Romania, du-te si arata-le ce-ai “inteles” ca sa te ia in calcul si pe tine.
-
-
-
De ce crezi ca diaspora voteaza AUR deci anti UE pt ca stim cit de totalitara a devenit UE. Nu mai e ce a fost, e drumul catre robie
-
9 mai 1877 – ziua proclamarii independentei Romaniei.
Ai uitat Slitz? pentru Romania nu canti un gospel?
-
Aia e pe 10 mai, patriotule. Nu lasa realitatea sa te opreasca din propaganda!
-
E totisi pe 9 mai 1877.
-
din 1947 s-a sarbatorit pe 9 mai (data votului din parlament) dar dupa intrarea in vigoare a legii nr. 189 din 8 iulie 2021 s-a sarbatorit pe 10 mai (data promulgarii de catre Carol I)
#🤪
-
-
-
Fugi bate-ti coasa-n alta parte. Documentul a fost SEMNAT in 10 mai, proclamat in 9. DAR 10 e data in care s-a promulgat.
A dracu’ treaba, voi patriotii de carton ati citit trei pagini de wikipedia si doua site-uri sugeraniste si, brusc, v-ati trezit istorici.
Incredibil cum va freaca IN TIMISOARA grija pe voi ba de Europa, ba de marsurile LGBT.
As merge la marsurile alea numa’ ca sa crape ranza-n voi, “crestinii” care l-ati pune pe Iisus la cazne ca iubeste orfanii, saracii, copiii si animalele.
VOI, ma, VOI vi-s “Credinciosi”? Cand i-ati ucide pe aia care nu iubesc, nu se roaga si nu muncesc ca voi?
V-ati hranit cu ura, vomitati ura si n-o sa aveti niciun pic de empatie pentru aia care-s altfel. VOI n-ati fi iesit NICIODATA cu pieptul in fata gloantelor, ca EROII aia pe care-i ojositicand iubiti extremistii, rusofilii si comunistii.
Voi vi-s adevaratii tradatori ai neamului. Voi iubiti “PACEA” ruseasca, cu bombe, vi0luri, rapiri si invazie. Voi ne-ati fi dat in primire la Secu’ si ati fi scris note informative, v-ati gudura pe langa gospodaria de partid si ati fi vandut tara pe trei ruble. Voi vi-s Anticristul ala de care va place sa ne predicati din strana.
Voi NU sunteti Timisoara. Timisoara e aici cu rase, etnii si iubire mai multa decat o sa fie vreodata in sufletele voastre de crocodili inlacrimati. -
Tu poți sărbători 23 august, ziua când am capitulat în fața Rusiei
Degeaba daca nu ati scris numele lui Fritz cu corpurile voastre.
Inutil.
(sincer mi-e scarba.)
inainte de alegeri face tot ce poate, dar degeaba , partidul poponarilor nu il votam
-
de ce sa nu te reprezinte si pe tine cineva? nu mai fi pasiv
omul potrivit la locul potrivit. Trebuia sa ramana la cantat, nu stiu de ce i-a mai trebuit la primarie ca oricum e tot pe la Bucuresti sa sa produca ingerinte straine in negocierea guvernului, el nefiind cetatean roman
Cat mă bucur ca am scăpat de Frix de la primăria TM și s-a făcut “Dirijor” cred ca ii se potrivește mai bine și ar trebui sa continue,
chiar sa se mute la Bruxelles ! 👋👋😂😂😂
oribil
Penibil fritz e un corupt
Domnu Fritz, vedeti ca ne mananca buruienile prin oras.
Exersati pe ele talentul.
Asta fain imnul europei asta imn strainez de la EU asta nu imn Desteapta-te Romunule …aici diferenta asta eu imn este strain …mira-se lumea de voi cu tot cu imnul eu si valorile eu ..
Într-un discurs ținut la 19 septembrie 1946 la Universitatea din Zürich, Elveția, Winston Churchill a promovat apariția Statelor Unite ale Europei Congresul de la Haga din 1948 a reprezentat un moment esențial în istoria federală europeană, deoarece a dus la crearea Mișcării Europene și a Colegiului Europei, unde viitorii lideri ai Europei vor trăi și vor studia împreună.
1957 prin Tratatul de la Roma. Membrii inițiali ai Comunității Europene au fost: Belgia, Franța, Italia, Luxemburg, Olanda și Germania de Vest. Uniunea întreține misiuni diplomatice permanente în întreaga lume și este reprezentată în cadrul Națiunile Unite, Organizația Mondială a Comerțului, G7 și G20. Datorită influenței sale globale Uniunea Europeană a fost descrisă ca o superputere .În 2012 UE a primit Premiul Nobel pentru Pace Prin politica externă și de securitate comună, UE a dezvoltat un rol în relațiile externe și apărare
Într-un discurs ținut la 19 septembrie 1946 la Universitatea din Zürich, Elveția, Winston Churchill a promovat apariția Statelor Unite ale Europei Congresul de la Haga din 1948 a reprezentat un moment esențial în istoria federală europeană, deoarece a dus la crearea Mișcării Europene și a Colegiului Europei, unde viitorii lideri ai Europei vor trăi și vor studia împreună.
1957 prin Tratatul de la Roma. Membrii inițiali ai Comunității Europene au fost: Belgia, Franța, Italia, Luxemburg, Olanda și Germania de Vest. Uniunea întreține misiuni diplomatice permanente în întreaga lume și este reprezentată în cadrul Națiunile Unite, Organizația Mondială a Comerțului, G7 și G20. Datorită influenței sale globale Uniunea Europeană a fost descrisă ca o superputere .În 2012 UE a primit Premiul Nobel pentru Pace Prin politica externă și de securitate comună, UE a dezvoltat un rol în relațiile externe și apărare