tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Lugoj, alături de Timișoara în carantină de noapte săptămânală. Prefectura Timiș anunță în sfârșit restricțiile în funcție de incidență

Lugoj, alături de Timișoara în carantină de noapte săptămânală. Prefectura Timiș anunță în sfârșit restricțiile în funcție de incidență

De Oana Bocănici
la 4 October 2021 18:17 Reactualizat la: 4 October 2021 18:20
4 Comentarii

Lugoj, alături de Timișoara în carantină de noapte săptămânală. Prefectura Timiș anunță în sfârșit restricțiile în funcție de incidență

4 October 2021 18:17 Reactualizat la: 4 October 2021 18:20
Lugoj și alte localități din Timiș intră în carantină de noapte în fiecare zi a săptămânii, timp de două săptămâni. Altele, printre care și Buziaș și Deta, intră în carantină de noapte doar în weekend. Prefectura Timiș a reușit să comunice în sfârșit restricțiile în funcție de rata de infectare, după cea mai recentă ședință CJSU de luni.
Scris de Oana Bocănici - Lugoj și alte localități din Timiș intră în carantină de noapte în fiecare zi a săptămânii, timp de două săptămâni. Altele, printre care și Buziaș și Deta, intră în carantină de noapte doar în weekend. Prefectura Timiș a reușit să comunice în sfârșit restricțiile în funcție de rata de infectare, după cea mai recentă ședință CJSU de luni.

Trimite articolul

X

Vă reamintim, e haos atât la nivel național, cât și în județul Timiș, după ce autoritățile nu au reușit să comunice clar ce fel de restricții sunt impuse în localitățile cu rata de infectare mare. Tion v-a explicat luni dimineață ce reguli trebuie să respectăm în Timișoara. După ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Timiș, Instituția Prefectului a reușit să emită un comunicat de presă amănunțit, care cuprinde restricțiile impuse de legislația actuală în funcție de incidență.

Carantină de noapte pe toată durata săptămânii

Conform noii hotărâri CJSU, în carantina de noapte săptămânală se alătură Timișoarei și altora Lugoj, Becicherecu Mic, Bethausen, Coșteiu, Foeni, Liebling, Otelec, Peciu Nou, Pișchia, Săcălaz și Sânandrei, care au fost trecute pe anexa 1, unde rata de infectare este mai mare de 7,5/1000 de locuitori.

Aici, circulația pe timpul nopții este restricționată după ora 20 în toate zilele săptămânii, cu excepția persoanelor vaccinate, trecute prin boală și celor care au un motiv justificat regăsit pe declarația pe proprie răspundere. Pe anexa 1 se regăsesc localitățile:

Carantină de noapte doar în weekend

Localitățile Fibiș, Ghilad, Giarmata, Giera, Jebel, Ohaba Lungă, Buziaș, Deta, Gătaia, Racovița și Tormac au fost trecute, luni, de CJSU, pe anexa 2, unde rata de infectare este mai mare de 6/1000 de locuitori și mai mică de 7,5/1000 de locuitori.

Astfel, aici intră în vigoare carantina de noapte în zilele de weekend, circulația persoanelor fiind restricționată după ora 20 în zilele de vineri, sâmbătă și duminică, cu excepții: vaccinați cu schemă completă la zece zile, persoane trecute prin boală între a 15-a și a 180-a zi – care pot prezenta certificat verde – și declarație pe proprie răspundere (pentru nevaccinați).

Peste pragul de 6, adică atât în localitățile în carantină de noapte în weekend, cât și în cele în carantină de noapte pe tot parcursul săptămânii, intră în vigoare și măsurile aprobate prin noua hotărâre de guvern sâmbătă seara. Astfel, magazinele/mallurile se închid la 22, nunțile, botezurile, petrecerile sau evenimentele private se pot organiza cu o capacitate de 50%, dar nu cu mai mult de 200 de participanți, până la ora 24. Cinematografele, sălile de sport, competițiile sportive, piscinele interioare pot funcționa cu o capacitate de 50% până la ora 24. Restaurantele, localurile și terasele pot funcționa la 50% din spațiu între orele 5-24, inclusiv în interior. Se pot organiza și mitinguri și demonstrații cu 100 de persoane până la ora 24. Toate acestea pentru persoanele pentru care au trecut zece zile de la vaccinarea cu schema completă sau se află între a 15-a zi și a 180-a zi de la infectarea cu coronavirus. În carantină de noapte de weekend se regăsesc următoarele localități:

Certificatul verde în localitățile cu rata între 3 și 6 la mie

Localitățile Criciova, Fârdea, Livezile, Nădrag, Nițchidorf, Tomești, Vălcani, Variaș au fost trecute pe anexa 3, care cuprinde localitățile unde rata de infectare e mai mare de 3/1000 de locuitori și mai mică de 6/1000 de locuitori. Aici, este obligatoriu certificatul verde, fiind acceptată și testarea celor care doresc să participe la evenimente, competiții sportive, să meargă la restaurante sau la evenimente culturale. Lista localităților:

Sunt câteva restricții și pentru localitățile Beba Veche, Lovrin, Teremia Mare și Traian Vuia, care au fost trecute pe anexa 4, unde rata de infectare este mai mare de 2/1000 de locuitori și mai mică de 3/1000 de locuitori, dar acestea nu au fost anunțate de Prefectura Timiș. Pe această anexă regăsim și localitățile:

Măsurile adoptate luni se vor aplica începând de marți, 5 octombrie.

Comunicatul complet emis de Prefectura Timiș îl găsiți AICI.

editor Amalia Kui

Pe aceeași temă:

Fiecare pe cont propriu? Ce reguli trebuie respectate totuși, acum, la Timișoara, oraș aflat în carantină

Trimite articolul

X
Taguri:
carantina ,
carantina noapte ,
restrictii
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Adevărul vă va elibera says:
    October 4, 2021 at 7:54 pm

    Certificatul de deces devine în curând obligatoriu. Beneficiile față de certificatul verde sunt:
    1. Nu expiră după 180 de zile
    2. Codul qr este generat o singură dată și permite deplasarea în orice cimitir spre odihnă îndelungată
    Vaccinati-va că să beneficiați de aceste avantaje! În plus după inoculare veți putea împrăștia un timp virusul prin toți porii către cei dragi.
    Verificati-va certificatele și dacă au expirat fuguța la următoarea doză. Pfizer anunță încă o doză necesară în primăvara-vara anului următor.
    Nu vă e clar că își bat joc de voi? Când vă veți prinde?

    Reply
    • Dede says:
      October 5, 2021 at 9:58 am

      Certificatul nu expira in 180de zile. Aia e perioada după care poți face următoarea doză

      Reply
  2. senzațional says:
    October 4, 2021 at 9:26 pm

    Iohannis a decedat după administrarea serurilor și a fost înlocuit cu o sosie de-a globaliștilor. Dovada o da Orban in libertatea: “După 1 ianuarie eu nu mai înțeleg nimic din ceea ce a făcut Iohannis. De multe ori am senzația că a fost înlocuit cu o sosie, nu pot să-l recunosc față de perioada în care am colaborat și a făcut o grămadă de lucruri pentru țară. A pierdut orice legătură cu realitatea”
    Când s-au vaccinat am crezut că a făcut-o cu ser fiziologic însă un prieten m-a contrazis spunandu-mi că e prea prost pentru a face asta…

    Reply
    • Beske says:
      October 5, 2021 at 7:54 am

      =))))))))))))))

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    FOTO. Mâncare cu muște, tăvi arse și produse expirate servite în mai multe restaurante din mallurile din Timișoara
    2
    Muzică, arme și memorie. Ziua Unirii, retrăită la Bastion
    3
    Încă o victimă: dansul contemporan. Comunitatea coregrafică cere Ministerului Culturii mai mult decât promisiuni
    4
    FOTO. ANAF îl lasă pe Vâlcov fără Picasso: o parte din colecția fostului ministru PSD e scoasă la licitație
    5
    FOTO. Munții „Avatar” din China: peisajele reale care au inspirat una dintre cele mai spectaculoase lumi din cinematografie
    6
    Studenții UVT își testează ideile în fața mediului de business
    7
    Un adolescent a căzut de la etajul 8 al unui bloc din Oradea și a murit
    8
    Virusul Sincițial Respirator, un risc major pentru sugari, vârstnici și pacienții cu boli cronice, avertizează medicii
    9
    Visit Timiș, prezent la „Mica Unire în Bucate”, eveniment dedicat diversității culinare românești
    10
    Creative Mornings 2026 începe cu Ramona Laczkó-Dávid la Timișoara

    Cele mai noi știri

    România

    Încă o victimă: dansul contemporan. Comunitatea coregrafică cere Ministerului Culturii mai mult decât promisiuni

    Ştiri sportive

    Selecționerul Mircea Lucescu, în stare gravă la spital. A fost internat de mai multe ori în ultimele luni

    Ştiri din Timiș

    Cod Galben de vânt puternic în vestul țării: rafale de până la 100 km/h și viscol la munte

    Eveniment

    Motociclist la spital după ce a fost lovit de o mașină pe Bulevardul Pop de Băsești

    România

    Alarmă la Telefonul Copilului: apelurile minorilor în criză au crescut cu 73%. Ministerul Sănătății semnează un protocol de sprijin

    Ştiri din Timiș

    Începe plata ajutoarelor pentru încălzire la Timișoara

    Turism

    Timișoara, pe radarul marilor conferințe internaționale. Lideri din industria evenimentelor au testat potențialul orașului

    Eveniment

    VIDEO. Doi adolescenți reținuți după ce au jefuit o femeie de 74 de ani pe o stradă din Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Directoarea Colegiului „C.D. Loga”: „Ceea ce copiii văd pe rețelele sociale îi modelează, vrem, nu vrem, îi intoxică de-a dreptul”

    Eveniment

    FOTO. Controale-fulger pe DN 6: peste 170 de amenzi date și permise ridicate în doar câteva ore
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici