Bazinul de înot construit de Consiliul Județean Timiș la Jimbolia a avut vineri, 15 mai, a doua inaugurare. Mai fusese deschis și în 2024, dar nu a putut fi dat în folosință. Alfred Simonis, președintele CJT, dă vina pe „lucrările făcute pe repede-înainte în campanie” de predecesorul său.
„La aproape doi ani de la prima inaugurare, făcută în campania din 2024 — noi am atras atunci atenția că e o inaugurare prematură și că lucrările aici nu erau finalizate — până la urmă, iată că am ajuns la final. Este o investiție importantă, a fost construit din fonduri exclusiv locale, din bugetul județului Timiș. A consumat 14,5 milioane de lei pentru construcție, studii, proiecte, taxe și așa mai departe. (…) Am avut multe de remediat, a durat mai mult decât ar fi trebuit sau mai mult decât ne-am dorit, dar e important că într-un final am ajuns în acest stadiu”, a declarat Simonis.
Din păcate, există în continuare o problemă cu costurile de administrare, dar CJT caută soluții de optimizare a acestora. Instituția are în plan, de exemplu, să monteze panouri fotovoltaice în localitate, pentru a acoperi din necesarul de energie al clădirii.
Deși vor exista tarife pentru folosirea bazinului —vor fi adoptate ulterior —, Simonis insistă că bazinele de înot nu sunt una dintre zonele de unde CJT vrea să atragă bani, rolul acestora fiind în primul rând educativ. De altfel, primăria va administra baza.
Județul ar urma să realizeze încă „trei-patru” bazine asemănătoare în județ.
Reinaugurarea de vineri s-a încheiat cu elevii din localitate, care au dat câteva ture pentru prima dată în noul bazin.
Bazinul a fost ridicat lângă ștrandul cu apă termală și sala de sport „Hans Wiesenmayer”, pe strada Contele Csekonics. Cu o lungime de 25 de metri și cinci culoare, acesta va putea găzdui atât antrenamente, cât și concursuri. La etaj există spații în prezent goale, care pot fi amenajate ca sală de sport sau sală de conferințe. Bazinul este prevăzut cu camere de supraveghere video, grupuri sanitare, dușuri și vestiare. Are, de asemenea, și o tribună cu 130 de scaune.
Vă amintim, proiectul a fost demarat încă de pe vremea când județul era condus de Călin Dobra, dar execuția s-a desfășurat după ce fotoliul acestuia a fost preluat de Alin NIca. Cu doar câteva zile înainte de alegerile locale din iunie 2024, Consiliul Județean Timiș anunța că bazinul este finalizat și că intră în teste. Lucrările au fost executate de JDA CONSULT, în asociere cu VAST INKOMEN și CIV GROUP.
În 2025, noua conducere a CJT anunța, însă, că mai sunt probleme de rezolvat. Un mare semn de întrebare privind fezabilitatea bazinului era ridicat de costurile de întreținere: peste 10.000 de euro pe lună. La mijlocul anului trecut, era propusă amenajarea unui parc fotovoltaic pe un teren din comună.
Trimite articolul
XNimic nu e prea tarziu… DAR;
1 Au antrenor de inot ?
2. Pot produce copii pentru performanta la inot acolo?
3. Pot face echipa de polo?
Sper ca nu cer prea mult…dar orase din Serbia, Ungaria vecinii nostri le au deja pe toate astea la talia unui oras ca Jimbolia