Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
FOTO. A fost inaugurat traseul morilor de apă de la Rudăria. Turiștii pot descoperi „farmecul satului, mirosul de făină proaspătă”

FOTO. A fost inaugurat traseul morilor de apă de la Rudăria. Turiștii pot descoperi „farmecul satului, mirosul de făină proaspătă”

De Erika Iszlai
la 20 September 2021 11:04 Reactualizat la: 20 September 2021 11:16
5 Comentarii

FOTO. A fost inaugurat traseul morilor de apă de la Rudăria. Turiștii pot descoperi „farmecul satului, mirosul de făină proaspătă”

20 September 2021 11:04 Reactualizat la: 20 September 2021 11:16
Voluntarii Asociației Acasă în Banat au transformat Rudăria (Eftimie Murgu) într-o destinație turistică, care oferă o experiență complexă tuturor turiștilor care ajung în această zonă. Cele 22 de mori de apă au fost puse în circuit. Turiștii vor putea să le viziteze mult mai ușor pe toate, nu doar pe cele șase – șapte, mai cunoscute.
Scris de Erika Iszlai - Voluntarii Asociației Acasă în Banat au transformat Rudăria (Eftimie Murgu) într-o destinație turistică, care oferă o experiență complexă tuturor turiștilor care ajung în această zonă. Cele 22 de mori de apă au fost puse în circuit. Turiștii vor putea să le viziteze mult mai ușor pe toate, nu doar pe cele șase – șapte, mai cunoscute.

Trimite articolul

X

Traseul are 6 km și oferă posibilitatea turiștilor de a vizita cele 22 de mori de apă din Eftimie Murgu, județul Caraș Severin. A fost inaugurat duminică, 19 septembrie, în cadrul proiectului „Hai la Rudăria!”, desfășurat de Asociația Acasă în Banat. Este unul dintre cele șapte proiecte câștigătoare din cadrul concursului „Susține un ONG”, organizat de Fundația Orange, finanțat cu suma de 35.000 de lei.

Peste 300 de voluntari, pe parcursul a trei etape, au făcut o curățenie generală pe toată valea râului Rudăria, de unde au colectat peste 1200 de saci cu gunoi. Au defrișat și pregătit aleile ce fac parte acum din traseul turistic, au vopsit mai multe podețe peste râul care străbate satul și peste canalele morilor, au dat drumul apei pe canalul de la moara din Țarină pentru a fi pusă în funcțiune și chiar au schimbat învelitoarea din șindrilă a morii Vlăgioanea.

„A fost o provocare pentru noi să facem acest traseu care să treacă pe la toate morile de apă. Una câte una, le-am descoperit pe fiecare, împreună cu voluntarii care au lucrat la ele. Acest traseu este în primul rând al comunității, deoarece rămâne oamenilor locului care trebuie să îl întrețină, să îl dezvolte, să îi primească pe turiști cu brațele deschise, cu blândețea și ospitalitatea de care ne-am bucurat și noi. Pentru noi va fi o bucurie să vedem că turiștii descoperă toate aceste instalații țărănești de măcinat, farmecul satului, mirosul de făină proaspătă și cu siguranță își vor dori să revină aici, la Eftimie Murgu”, a spus Radu Trifan, președintele Asociației Acasă în Banat.

Pe tot traseul au fost montate hărți și indicatoare turistice, dar și panouri cu informații despre fiecare moară în parte. Harta traseului și pliantul turistic au fost puse la dispoziția publicului, în mod gratuit. Se pot găsi AICI.

„În cele 3 etape ale proiectului nostru, peste 300 de voluntari au spus prezent apelului nostru pentru a face din Rudăria o destinație turistică atractivă. Mă bucur că mulți dintre colegii mei din țară, din București, Timișoara, Sibiu sau chiar Focșani, au venit să dea o mână de ajutor aici, în Banat. Prin acest traseul dorim să oferim tuturor posibilitatea de a vedea ceea ce am văzut noi aici: mori de apă arhaice, care spun povești, un traseu care te poartă prin locuri incredibile”, a spus Andrei Amarghioalei, coordonatorul proiectului din partea Orange România.

Proiectul a avut parte și de sprijinul Primăriei comunei Eftimie Murgu.

„Vă mulțumim tuturor pentru ceea ce ați făcut pentru Rudăria și ne-am bucurat că v-am putut fi alături. Acest traseu va da un impuls în special morilor care nu erau vizitate. Vă invităm să veniți la noi și să descoperiți toate cele 22 de mori de apă din Eftimie Murgu!”, a declarat primarul comunei, Mihai Otiman.

Traseul morilor de apă de la Rudăria a fost inaugurat

Morile de apă de la Eftimie Murgu

„Cele 22 de mori de apă de la Rudăria fac parte dintr-un ansamblu unic în țară de instalații de măcinat cu o arhitectură simplă, arhaică. Câteva dintre aceste mori au peste un secol vechime, altele sunt mult mai noi, folosind însă aceleași principii ale instalațiilor țărănești. Morile de aici sunt funcționale, iar cele mai multe sunt folosite constant de localnici pentru a măcina făina de mălai, atât pentru coleșă (o rețetă locală de mămăligă), cât și pentru animalele și păsările din gospodării. Zona este o atracție turistică, însă, până în prezent erau vizitate doar câteva dintre morile de apă, amplasate la ieșirea din sat”, spun reprezentanții Acasă în Banat.

Morile sunt folosite și astăzi de localnici, fiecare având „rând”. Ei macină în special porumb, dar și grâu. În total, în județul Caraș Severin se mai păstrează astăzi aproximativ 250 de mori de apă, iar aproape jumătate dintre acestea sunt funcționale.

Asociația Acasă în Banat a fost înființată în 2018 și își propune să păstreze patrimoniul cultural al regiunii Banat, să redea culoare satului bănățean. Este membră a International Molinological Society (IMS), cea mai importantă asociație de profil dedicată morilor din întreaga lume.

editor Dan Oancia

Foto: Asociația Acasă în Banat

Trimite articolul

X
Taguri:
acasa in banat ,
eftimie murgu ,
mori de apa ,
mori rudaria
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ioana says:
    September 20, 2021 at 12:06 pm

    Turisti pot acum savura adevarata nepasare a autoritatilor pentru atractile turistice din caras.
    Au trebuit sa vina voluntari sa refaca morile, localnicilor fix de asta nu mai pot ei.

    Reply
  2. Sss says:
    September 20, 2021 at 12:24 pm

    Deabia astept sa ss umple cu hartie igienica si gunoaie marginea drumului.

    Reply
  3. Alex says:
    September 20, 2021 at 5:24 pm

    Se poate face o parte din traseu si cu scaunul cu rotile?Stie cineva?

    Reply
    • Gheorghe says:
      September 20, 2021 at 8:09 pm

      Buna seara.

      Da se poate .

      Reply
  4. adevarul says:
    September 21, 2021 at 10:20 am

    vizitezi ce mai exact? Un drum de masina cu niste mori pe el? Ce turism tipic romanesc vai si amar. Nu faci 2 pasi ca trec 10 cazane pe langa tine.. e defapt drumul masinilor care trec pe langa niste mori de apa. Scoti telefonu pe geam pac faci o poza pe avarii. #turismInRomania

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    Amenzi de peste 200.000 de lei pentru șoferii care ocupă abuziv locurile speciale, la Timișoara
    3
    FOTO. Urme de locuire de acum aproape două milenii, descoperite pe șantierul Centurii Timișoara Vest
    4
    Se fac până la urmă și trotuarele de pe Rebreanu. Restricții pentru pietoni
    5
    De luni, autobuzele care treceau pe Podul Muncii vor fi deviate pe Dragalina. Noile trasee și stații
    6
    Drumuri, școli și transport electric. Ce proiecte sunt în derulare în Timiș pentru menținerea aerului curat
    7
    VIDEO. Marșul pentru Viață la Timișoara. Apel pentru sprijinirea familiei și a copiilor nou-născuți
    8
    Apel pentru Briana, o adolescentă din Timișoara. Fiecare ajutor înseamnă o șansă la o viață mai bună
    9
    VIDEO. Manifest pro-alegere în centrul Timișoarei. Susținere pentru libertatea de decizie
    10
    PROGRAM. De la Scârț la Chicago, prin Strada Fericirii: aprilie la Teatrul Maghiar

    Cele mai noi știri

    Sănătate

    Cum ne protejăm corect pielea atunci când ne expunem la soare în sezonul cald. Ce recomandă medicii

    Ştiri din Timiș

    UVT extinde oferta educațională pentru admiterea din 2026. Șase programe noi de licență și un masterat

    Ştiri din Timiș

    Ion Rizea și-a început, de Ziua Muncii, mandatul de director general interimar la Teatrul Național Timișoara

    Eveniment

    Persoană carbonizată într-o autoutilitară mistuită de flăcări, lângă o societate Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Echipa CSH din Timișoara, premiată la Campionatul Mondial de Robotică din SUA. România, rezultate remarcabile la nivel global

    Eveniment

    Fată de 16 ani lovită pe zebră în orașul Buziaș de către o șoferiță neatentă

    Eveniment

    Amendă de 30.000 de lei pentru deșeuri abandonate pe spațiul verde. Caz surprins în flagrant la Timișoara

    Mapamond

    Focar suspect de hantavirus pe un vas de croazieră. Trei decese și mai multe cazuri investigate

    Eveniment

    Tineri prinși în flagrant la Timișoara. Substanțe suspecte aruncate în iarbă la vederea polițiștilor

    Eveniment

    Teribilism în trafic. Prins cu peste 200 km/h pe un drum din Timiș
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici