Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
„Coșmarul pietonilor și al șoferilor ia sfârșit”. Au început lucrările la podul de la fosta Fabrică de Țigări

„Coșmarul pietonilor și al șoferilor ia sfârșit”. Au început lucrările la podul de la fosta Fabrică de Țigări

De Cristian Mîrț
la 2 April 2026 11:07
7 Comentarii

„Coșmarul pietonilor și al șoferilor ia sfârșit”. Au început lucrările la podul de la fosta Fabrică de Țigări

foto: PMT
2 April 2026 11:07
Lucrările la Podul Muncii au început în această săptămână, după ani de amânări și contestații. Șantierul, care ar trebui finalizat în februarie 2027, promite să rezolve problemele de trafic și să aducă piste de biciclete și trotuare mai late.
Scris de Cristian Mîrț - Lucrările la Podul Muncii au început în această săptămână, după ani de amânări și contestații. Șantierul, care ar trebui finalizat în februarie 2027, promite să rezolve problemele de trafic și să aducă piste de biciclete și trotuare mai late.

Trimite articolul

X

Începând din această săptămână, asocierea ZSN CARDINAL (lider) – ARDELEAN COMPANY NORD VEST SRL – CML.RO SRL s-a apucat de lucrările la Podul Muncii (Iuliu Maniu). Peste un an, când ar trebui să fie gata lucrarea, ar urma să ia sfârșit coșmarul pietonilor și șoferilor care trec pe aici, spune și primarul Dominic Fritz.

„Coșmarul pietonilor și al șoferilor de la podul de la fosta Fabrică de Țigări ia sfârșit. Am început șantierul de reabilitare. Construit în anii ’70, fără lucrări serioase de reabilitare până acum, podul a fost extrem de degradat.

Refacem structura de rezistență, vom avea tot 2 benzi pe sens, dar amenajăm și piste pentru bicicliști și trotuare mai late și sigure pentru pietoni. La finalizarea lucrărilor, introducem transportul public cu firobuze noi care vor lega Calea Șagului de strada Gării.

E un șantier pentru care am câștigat peste 7 milioane de euro bani europeni și mai punem aproape 3 milioane de la bugetul local.

Știu că e cu mult deranj. Vă mulțumesc pentru răbdare și înțelegere”, a scris primarul pe rețelele de socializare.

Primele lucrări la Podul Muncii

foto: PMT

Proiectul prevede consolidarea structurii de rezistență și înlocuirea completă a suprastructurii cu o structură mixtă oțel-beton, cu păstrarea a câte două benzi pe sens, fiecare cu lățimea de 3,50 metri. Vor mai fi reabilitate rampele, refăcute scările de acces cu elemente metalice, lărgite trotuarele și amenajate piste pentru bicicliști. Proiectul include și iluminat arhitectural modern, consolidarea malului Canalului Bega și plantarea de arbori.

Constructor desemnat de instanță

Vă amintim, studiul de fezabilitate al noului pod este gata încă din 2019. Atunci, valoarea totală a investiției era estimată la 49 de milioane de lei, TVA inclus, din care 40 de milioane pentru execuția lucrărilor. Licitația a fost lansată în ianuarie anul trecut, iar până la termenul din aprilie se înscriseseră cinci ofertanți. În vară, Primăria a semnat și contractul de finanțare europeană: 38 din cele 49 de milioane de lei vor proveni din Programul Regional Vest (PRV) 2021-2027.

În decembrie a fost semnat primul contract, cu Tehnodomus, iar lucrările ar fi trebuit să înceapă în ianuarie-februarie. În februarie, însă, în urma unei contestații cu rezultat întârziat dispus de instanțele de judecată, a fost anunțat un nou constructor cu care până la urmă a fost semnat contractul. Astfel, lucrările vor fi executate de asocierea ZSN CARDINAL (lider), ARDELEAN COMPANY NORD VEST SRL și CML.RO SRL. Termenul de finalizare al acestora este februarie 2027.

De săptămâna aceasta, au fost aprobate și restricții de circulație. Pe scurt, traficul va fi redirecționat spre podurile Dragalina și Eroilor, dar splaiurile Vladimirescu și Titulescu pot fi în continuare circulate. Mai multe detalii AICI.

Tot din această săptămână au început și lucrările la un alt proiect important al primărie – cel de regenerare urbantă a Pieței Traian.

Trimite articolul

X
Taguri:
fabrica de tigari ,
podul iuliu maniu ,
podul muncii
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dadada says:
    April 2, 2026 at 11:24 am

    Cosmarul acum incepe abia, cu traficul care va fi dar peste cap, rute ocolitoare inexistente/ prea putin gandinte in avans, si, cireasa de pe tort (pe care sper sa nu o vedem) – termenele initiale depasite, nerespectate etc.

    Reply
    • Adriana says:
      April 2, 2026 at 12:37 pm

      +10

      Reply
  2. crocodilu vesel says:
    April 2, 2026 at 11:47 am

    S-o fi ingrasat de la atatea banne si l-au cam strans blugii pe herr Fritz cand gandit-o pe asta cu cosmarul bastinasilor cand chiar in timpul domniei lui a devenit podul ala o ruina si bomba ecologica.

    Reply
    • Nostradamus says:
      April 2, 2026 at 12:35 pm

      Da ma?

      Reply
  3. sofer in trafic blocat says:
    April 2, 2026 at 2:53 pm

    Nu e rau ca se reface podul …dar este amarnic cum autoritaile nu au dirijtat si organizat traseele de ocolire.

    Reply
    • zmeurica says:
      April 2, 2026 at 3:50 pm

      Sper ca nu va fi la fel de kitchos ca cel de pe Crizantemelor.

      Reply
  4. Romania says:
    April 2, 2026 at 11:04 pm

    Nu trebuie reabilitat, ci reconstruit de la ZERO!

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Val de amenzi după o razie amplă în Buziaș și Recaș. Zeci de șoferi prinși pe picior greșit
    2
    Comedii acide despre prietenie și familie. „Artă” și „Zeul Măcelului” urcă pe scena Casei cu Iederă din Timișoara
    3
    Primarul Călin Dobra trage un semnal de alarmă. Sunt probleme structurale la Podul de Fier din Lugoj
    4
    Doi producători, ambii turci, interesați să îi vândă Primăriei Timișoara încă 10 firobuze noi
    5
    Anul Nou Sinhalez aduce Sri Lanka mai aproape de Timișoara. Tradiții, gastronomie și spirit comunitar la Muzeul Satului Bănățean
    6
    FOTO. Noi autobuze electrice, produse tot de Karsan, dar mai scurte. Primul ajunge luna viitoare la Timișoara
    7
    Primăvara prinde gust în Banat. Experiență autentică la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara
    8
    Cât de pregătite sunt firmele din Vestul țării pentru transparența salariilor? Un nou studiu UVT caută răspunsul
    9
    Filmul săptămânii: „Tu, eu și Toscana”, o comedie romantică despre o decizie impulsivă care schimbă totul într-o vilă italiană
    10
    Variațiuni muzicale despre timp, la Filarmonica Banatul

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 9 iunie 2026, în Timișoara?

    Capitală Culturală

    Variațiuni muzicale despre timp, la Filarmonica Banatul

    Capitală Culturală

    Duminică multietnică la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Bijou Brigitte s-a deschis în Iulius Town Timișoara

    Ştiri din Timiș

    „Exersând Nesupunerea”, o expoziție despre solidaritate și puterea artei, la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Lucrările la Podul Muncii au ajuns la 10%. Se demolează cel vechi, dar se și pregătește cel nou

    Eveniment

    Anchetă de evaziune fiscală după ce un administrator din Timișoara ar fi „uitat” să declare banii încasați

    Ştiri din Timiș

    Doi producători, ambii turci, interesați să îi vândă Primăriei Timișoara încă 10 firobuze noi

    Ştiri din Timiș

    Timișul rămâne județul cu una dintre cele mai scăzute rate ale șomajului din țară

    Ştiri din Timiș

    CCIA Timiș lansează o nouă serie a cursului gratuit „Îmbunătățirea Continuă a Proceselor” în cadrul proiectului #Skills4Future
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici