Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
American amendat de Poliția Locală pentru că a aruncat gunoaie pe stradă în Timișoara

American amendat de Poliția Locală pentru că a aruncat gunoaie pe stradă în Timișoara

De Roxana Deaconescu
la 23 January 2020 14:41
7 Comentarii

American amendat de Poliția Locală pentru că a aruncat gunoaie pe stradă în Timișoara

23 January 2020 14:41
Un cetățean american din New Jersey aflat în vizită la o rudă din Timișoara a fost amendat de polițiștii locali pentru că a aruncat gunoaie pe stradă, pe Bulevardul Take Ionescu. Și-a golit portofelul de 6.000 de lei, sancțiunea maximă.
Scris de Roxana Deaconescu - Un cetățean american din New Jersey aflat în vizită la o rudă din Timișoara a fost amendat de polițiștii locali pentru că a aruncat gunoaie pe stradă, pe Bulevardul Take Ionescu. Și-a golit portofelul de 6.000 de lei, sancțiunea maximă.

Trimite articolul

X

Bărbatul are 40 de ani și stă în New Jersey. Venit în vizită la o rudă din Timișoara, pe care a ajutat-o să curețe un apartament de pe Bd. Take Ionescu, omul s-a gândit că cel mai ușor ar scăpa de gunoaie dacă le-ar arunca pe stradă. Zis și făcut. A lăsat o cantitate semnificativă de deșeuri pe domeniul public, ne informează polițiștii locali.

„Cel în cauză a fost sancționat conform Legii 211/2011 actualizată, cu amendă de 6.000 lei (sancțiunea maximă – n.r.), acesta strângând ulterior deșeurile. Pentru celelalte resturi pe care le mai are în apartament a fost îndrumat de polițiștii locali către centrul de colectare al societății de salubrizare Retim, pentru a nu mai depune pe domeniul public deșeurile, zona respectivă fiind și una deosebit de circulată”, transmit reprezentanții Poliției Locale.

Conform Legii 211/2011 modificată prin Legea 188/2019, amenzile pentru cei ce abandonează deșeuri pe domeniul public sunt cuprinse între 3.000 și 6.000 de lei. Mai mult, ei sunt obligați să ia gunoaiele și să le ducă la operatorul de salubritate. În cazul în care nu se conformează, riscă încă o amendă cuprinsă între 7.500 și 15.000 de lei, conform OUG 195/2005 privind protecția mediului.

Articole pe aceeași temă:

Timișoara murdară! Amenzi de 5.000 de euro pentru gunoaie, într-o săptămână

Trimite articolul

X
Taguri:
american gunoaie ,
gunoaie aruncate pe strada ,
gunoaie Take Ionescu ,
politia locala
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ion says:
    January 23, 2020 at 2:53 pm

    Si daca nu plateste amenda ce o sai faca plt? Nimic

    Reply
  2. Anonimus says:
    January 23, 2020 at 4:58 pm

    Care este esenta articolului: un cetatean american a fost sanctionat cu amenda maxima??? ?
    Nu a fost oare candva si cetatean roman?
    Si, chiar ar trebuie sa fie importanta cetatenia in stabilirea amenzii? V-ar place sa fiti sanctionati mai aspru in alte state decat cetatenii statelor respective???
    In prag de 24 ianuarie chiar v-a lovit excesiv patriotismul!!!

    Reply
    • StarDust says:
      January 23, 2020 at 9:46 pm

      Da de unde stii tu ca a fost si cetatean roman candva? )) legea ca act normativ are caracter general, fiecare cetatean este egal in fata legii, ori ca era roman ori ca era alta natie tot atata primea amenda ….asa prevede actul normativ, de unde ai dedus din articol ca a primit amenda ca e cetatean al SUA, a primit amenda penteu fatpa savarsit la fel ca toti ceilalti depistati abandonand deseuri , citeste artiocole pe TION din urma sa vezi ca s-au aplicat aceeasi masuri in cazuri similare nediscriminatoriu.

      Reply
  3. Realism says:
    January 23, 2020 at 9:25 pm

    New Jersey…un fel de Ferentari mai mare. Daca era din alt oras american gen Seattle, Santa Barbara, Boise sau New Heaven merita sa fie amendat, dar fiind din New Jersey trebuia iertat, chiar asa sunt obisnuiti sa arunce pe acolo, in plus sunt sanse mari sa n-aibe bani de amenda zona respectiva fiind defavorizata.
    Daca a renuntat la cetatenia romana poate pleca linistit fara sa achite amenda…altfel sa o achite si sa renunte ASAP la cetatenie si vizite in tara asta de kkt

    Reply
  4. Timisorean says:
    January 24, 2020 at 11:37 am

    Mai tineti minte acum cateva luni cetateanul ala caruia i s-a furat borseta in traian si care azi a mers la politie si maine tot el i-a gasit pe hoti?? Asta pentru ca suntem o tara dezaxata in care cetatenii se ocupa de hoti, politia de gunoaie si gunoierii stau linistiti. Dincolo gunoierii se ocupa de gunoi, politia de hoti si cetateanul sta linistit.
    In toate filmele americane vedem cum la case omul scoate sacii de gunoi la strada, inclusiv frunze si gunoierii le iau fara comentarii, iar la blocuri au acele pubele metalice enorme in care poti sa arunci TOT.
    In italia, in roma am vazut cu ochii mei cum prietenul la care stateam a scos un scaun vechi la poarta si a 2-a zi era luat de gunoieri.
    Numai la noi si asta in timisoara au unii vise umede sa se plimbe cetateanul cu gunoiul in brate pana la nu stiu ce centre de colectare! In timp ce primarul se plimba cu masina de lux de la firma care ar trebui sa stranga gunoaiele!
    Asa ca sa ma lasati cu teoriile si sa nu mai votati gunoaie la primarie!

    Reply
  5. np says:
    January 24, 2020 at 11:40 am

    Daca nu-i oltean atunci e american ! :)))

    Reply
  6. pieton says:
    January 25, 2020 at 9:50 am

    La cat mai multi americani! Poate se echilibreaza Bujetul lui ca Catzu!

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Ce servicii sunt disponibile pentru nou-născuți și prematuri la Maternitatea Odobescu din Timișoara
    2
    Sens giratoriu la intersecția DN59A cu DJ591C din Săcălaz. CJ Timiș a aprobat documentația
    3
    Sângerările anormale între menstruații, un semnal de alarmă ignorat de multe femei
    4
    Artiștii stradali sunt chemați la audiții, la Timișoara
    5
    Schimbări la Asociația „Distribuție Gaz Timiș Centru”. Cotizații simplificate, iar județul nu va mai fi reprezentat de președintele CJT
    6
    Durerile articulare pot ascunde afecțiuni care necesită evaluare medicală, avertizează medicii de la Spitalul CFR Timișoara
    7
    Dumbrăvița, fără jocuri de noroc? Interzicerea păcănelelor în comuna de lângă Timișoara, în dezbatere
    8
    „Ceaunul Gastronomic 2026” aprinde focurile la Moravița. Zeci de concurenți și preparate gratuite pentru vizitatori
    9
    GRID Festival transformă un turn abandonat din Timișoara în epicentrul muzicii underground
    10
    Eibenthal Fest 2026: tradiții cehe, gastronomie și povești vii în inima Banatului

    Cele mai noi știri

    România

    Dominic Fritz: „Rămânem consecvenți. USR nu va vota un guvern monocolor PSD”

    Ştiri din Timiș

    Trei ore la mall, zero scroll: ce caută generația Z în centrele comerciale?

    Ştiri din Timiș

    Artiștii stradali sunt chemați la audiții, la Timișoara

    Eveniment

    VIDEO. Trei persoane au fost lovite de un taxi scăpat de sub control, în parcarea Shopping City Timișoara

    Podcast

    LIVE ACUM. „În Context” cu Anca Pavel Bucșa! Episodul 5: Menopauza și substituția hormonală

    Ştiri din Timiș

    Trei zile de distracție și fapte bune la Timișoara. Festivalul Înghețatei Bune strânge fonduri pentru copiii abuzați

    Capitală Culturală

    Picasso, „în vizită" la Timișoara. O expoziție va inaugura noul spațiu Art Encounters

    Sănătate

    Ce ar trebui să conțină trusa medicală de vacanță. Recomandările farmaciștilor pentru posibilele afecțiuni din concediu

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Amenzi de zeci de mii de lei și dosare penale pentru transporturi ilegale de lemn. Bilanțul controalelor Gărzii Forestiere Timișoara

    Cinema

    F-SIDES la Timișoara. Patru seri de filme regizate de femei care schimbă felul în care privești cinemaul
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici