Potrivit șefei Secției de Neonatologie, dr. Mihaela Țunescu, în ultimii ani se observă o creștere a numărului de cazuri de prematuritate. Printre factorii asociați se numără infecțiile materne, diabetul gestațional, sarcinile obținute prin fertilizare in vitro, dar și vârsta foarte mică sau, dimpotrivă, înaintată a mamei.
„Ceea ce este cel mai grav este că prematuritatea a devenit o problemă de sănătate națională și mondială și vorbim tot mai des despre această prematuritate extremă”, a declarat dr. Țunescu.
Nou-născuții internați în secție beneficiază de monitorizare continuă, terapie intensivă neonatală, programe de screening și îngrijire multidisciplinară. De asemenea, compartimentele dedicate prematurilor sunt dotate cu aparatură utilizată în managementul cazurilor severe și al copiilor cu greutate foarte mică la naștere.
Medicii explică faptul că intervențiile realizate în terapia intensivă neonatală au rolul de a suplini funcțiile și protecția pe care fătul le-ar fi primit în mod normal în timpul sarcinii. În acest context, îngrijirea prematurilor presupune o colaborare strânsă între obstetricieni, neonatologi și medici anesteziști.
„Tot ceea ce facem într-o secție de terapie intensivă neonatală seamănă cu un fel de uter al mamei în viața extrauterină. Este extrem de complicat. Eu întotdeauna am spus generațiilor care urmează să devină neonatologi că suntem un fel de mici bijutieri, care pun cap la cap un puzzle din piese foarte mici, astfel încât părintele să plece acasă cu un copil sănătos”, a explicat șefa Secției de Neonatologie.
Reprezentanții maternității atrag atenția și asupra importanței monitorizării sarcinii pentru identificarea din timp a riscurilor asociate unei nașteri premature.
Gravidele care nu sunt urmărite de un medic pe parcursul sarcinii sunt sfătuite să se adreseze serviciilor de specialitate sau unităților de urgență la apariția unor semne care pot indica debutul prematur al nașterii.
„Există numeroase semne care pot atrage atenția asupra unei nașteri premature. De obicei, dacă sarcina este urmărită, pacientele sunt informate de către medicul obstetrician. Cele care nu sunt urmărite sau nu apelează la niciun medic pentru monitorizarea sarcinii este bine să se adreseze măcar serviciului de urgență din cadrul maternității”, mai spune dr. Țunescu.
Noua Maternitate Odobescu funcționează în sistem public, în sediul de pe strada Franyó Zoltán nr. 6 din Timișoara, iar serviciile medicale oferite gravidelor și nou-născuților sunt gratuite.
foto: Maternitatea Odobescu
Citiți principiile noastre de moderare aici!