Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Sănătate
Cât de importantă este monitorizarea glicemiei? Probleme și când e prea mică, și când e prea mare

Cât de importantă este monitorizarea glicemiei? Probleme și când e prea mică, și când e prea mare

De Cristian Mîrț
la 27 July 2025 15:29 Reactualizat la: 27 July 2025 15:31

Cât de importantă este monitorizarea glicemiei? Probleme și când e prea mică, și când e prea mare

foto: Facebook/Spitalul Victor Babeș Timișoara
27 July 2025 15:29 Reactualizat la: 27 July 2025 15:31
Într-o nouă „lecție de la Babeș”, reprezentanții spitalului din Timișoara ne vorbesc despre metabolismul glucidic. De aici aflăm, printre altele, care sunt pericolele atunci când glicemia are un nivel prea mic sau prea mare și metodele prin care poate fi monitorizată.
Scris de Cristian Mîrț - Într-o nouă „lecție de la Babeș”, reprezentanții spitalului din Timișoara ne vorbesc despre metabolismul glucidic. De aici aflăm, printre altele, care sunt pericolele atunci când glicemia are un nivel prea mic sau prea mare și metodele prin care poate fi monitorizată.

Trimite articolul

X

Glicemia reprezintă concentrația de glucoză din sânge, principala sursă de energie pentru celulele organismului, obținută în principal din alimentele ce conțin carbohidrați. Glicemiei se reglează prin hormonii produși de pancreas – insulina și glucagonul. Nivelurile prea mici sau prea mari indică probleme care pot avea consecințe grave.

Pe de o parte, un nivel scăzut de glicemie apare în crizele hipoglicemice, în inaniție, atunci când facem un exercițiu fizic intens, în boli hepatice sau hormonale. Simptomele variază de la tremurături și transpirații, dureri de cap, până la confuzie, amețeli, dificultăți de vorbire, pierderea stării de conștiență și, în cazuri extreme, comă.

Pe de altă parte, nivelul crescut de glicemie, hiperglicemia, apare în diabet, infecții, consum de medicamente (corticosteroizi) și alimentație excesivă.

Metode de măsurare

Potrivit dr. Mădălina Teoteoi-Popa și dr. Henrietta Vancsik, rezidente de Medicină de laborator la „Babeș”, metodele de măsurare a glucozei includ:

  • Testul de glicemie capilară: se folosește un glucometru, care prelevează o picătură de sânge din vârful degetului pentru a măsura glicemia;
  • Testul de glucoză serică: măsoară glicemia din sângele venos recoltat;
  • Testul HbA1c: măsoară nivelul mediu al glicemiei pe o perioadă de aproximativ 3 luni, prin analiza procentului de hemoglobină care este „legată” de glucoză (glicozilată).

„Controlul metabolismului glucidic este esențial nu doar pentru prevenirea și tratarea diabetului, ci și pentru reducerea riscului de complicații cardiovasculare, renale sau neurologice.

În acest sens, monitorizarea regulată a glicemiei și evaluarea hemoglobinei glicozilate (HbA1c) devin instrumente importante în practica medicală. Aceasta oferă o imagine de ansamblu asupra controlului glicemic în ultimele 8–12 săptămâni, fiind un indicator în evaluarea eficienței tratamentului antidiabetic”, precizează cele două reprezentante ale Spitalului „Victor Babeș” Timișoara.

Interpretarea se face în corelație cu simptomele pacientului, istoricul medical și factorii de risc asociați. Controalele necesare se pot face și în cadrul Spitalului Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Dr. Victor Babeș” Timișoara. Sunt gratuite, în baza unui bilet de trimitere eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist.

Trimite articolul

X
Taguri:
diabet ,
glicemia ,
hipoglicemie ,
spitalul victor babes timisoara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Sfinții Constantin și Elena, împărații care au deschis drumul creștinismului în lume
    2
    Trasee modificate pentru patru linii de autobuz și firobuz, sâmbătă, din cauza Color Run
    3
    Variațiuni muzicale despre timp, la Filarmonica Banatul
    4
    „Nu cumperi iubirea – o adopți!”. Zeci de câini și pisici își caută o familie la Timișoara
    5
    Filmul săptămânii: „Billie Eilish - Hit Me Hard and Soft: The Tour”, unde James Cameron transformă concertul într-o experiență cinematografică imersivă
    6
    Un lift de la Ministerului Transporturilor a căzut cu șapte persoane
    7
    Ce mâncăm în viitor? Timișoara caută artiști care explorează impactul schimbărilor climatice asupra bucătăriei
    8
    Țigarete de contrabandă descoperite la Lugoj. Două persoane reținute
    9
    Ministrul Culturii Demeter Andras și-a anunțat demisia
    10
    Incendiu într-un apartament pe strada Paris din Timișoara

    Cele mai noi știri

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 9 iunie

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 9 iunie 2026, în Timișoara?

    Capitală Culturală

    Variațiuni muzicale despre timp, la Filarmonica Banatul

    Capitală Culturală

    Duminică multietnică la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Bijou Brigitte s-a deschis în Iulius Town Timișoara

    Ştiri din Timiș

    „Exersând Nesupunerea”, o expoziție despre solidaritate și puterea artei, la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Lucrările la Podul Muncii au ajuns la 10%. Se demolează cel vechi, dar se și pregătește cel nou

    Eveniment

    Anchetă de evaziune fiscală după ce un administrator din Timișoara ar fi „uitat” să declare banii încasați

    Ştiri din Timiș

    Doi producători, ambii turci, interesați să îi vândă Primăriei Timișoara încă 10 firobuze noi

    Ştiri din Timiș

    Timișul rămâne județul cu una dintre cele mai scăzute rate ale șomajului din țară
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici