Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Sănătate
Amenzi de aproape 400.000 de lei pentru cei care au încălcat restricțiile impuse prin ordonanță militară, în Timiș

Amenzi de aproape 400.000 de lei pentru cei care au încălcat restricțiile impuse prin ordonanță militară, în Timiș

De Raoul Jurchela
la 8 April 2020 10:17
2 Comentarii

Amenzi de aproape 400.000 de lei pentru cei care au încălcat restricțiile impuse prin ordonanță militară, în Timiș

Sursa foto. Arhivă
8 April 2020 10:17
Sute de amenzi pe numele celor care au ieșit din casă fără motiv, în județul Timiș. Polițiștii și jandarmii au sancționat sute de persoane cu amenzi în valoare totală de aproape 400.000 de lei. Acțiunile continuă.
Scris de Raoul Jurchela - Sute de amenzi pe numele celor care au ieșit din casă fără motiv, în județul Timiș. Polițiștii și jandarmii au sancționat sute de persoane cu amenzi în valoare totală de aproape 400.000 de lei. Acțiunile continuă.

Trimite articolul

X

Oamenii legii acționează zilnic pentru a se asigura că restricțiile de deplasare impuse prin ordonanță militară sunt respectate. Cei care părăsesc locuința trebuie să aibă asupra lor declarații pe proprie răspundere sau adeverințe de la angajator, în caz contrar sunt sancționați. Numai în ultimele 24 de ore polițiștii și jandarmii au sancționat 205 persoane prinse că au ieșit din casă fără motiv. Valoarea totală a amenzilor se ridică la 397.500 lei.

Deplasarea persoanelor, atât ziua cât și noaptea, este interzisă, cu anumite excepții:

a) deplasarea în interes profesional, inclusiv deplasarea între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale, atunci când activitatea profesională este esențială și nu poate fi amânată sau desfășurată de la distanță;

b) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice, precum și bunuri necesare desfășurării activității profesionale;

c) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;

d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/însoțirea copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie;

e) deplasări scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a oamenilor și nevoile animalelor de companie/domestice.

Cei care părăsesc locuința trebuie să justifice deplasarea în cazul în care sunt opriți de poliție:

(1) Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, legitimația de serviciu, adeverința eliberată de angajator sau o declarație pe propria răspundere.

(2) Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.

(3) Declarația pe propria răspundere trebuie să cuprindă nume și prenume, data nașterii, adresa locuinței/ gospodăriei/ locului activității profesionale, motivul deplasării, data completării și semnătura.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
coronavirus ,
Covid-19
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim__ says:
    April 9, 2020 at 7:13 am

    Daca e sa ne bazam pe informatiile legate de coronavirusul COVID-19 furnizate de Organizatia Mondiala a Sanatatii (in care am mult mai multa incredere decat in toti politicienii romani la gramada), masurile de preventie sunt:
    1) Spalatul pe maini de fiecare data cand atingi ceva ce ar fi putut fi atins de alte persoane.
    2) Pastratul unei distante minime de 2m fata de alte persoane (si – nota personala – nu in directia vantului).
    3) Persoanele infectate, posibil infectate sau purtatoare sa poarte in permanenta masca chirurgicala in public (pentru cei sanatosi nu ajuta cu absolut nimic – nu ca s-ar informa autoritatile noastre inainte sa ia decizii).

    Izolarea la domiciliu impreuna cu declaratiile pe proprie raspundere servesc doar ca sa ascunda cat de praf si pulbere este sistemul medical romanesc din cauza prostiei, nepasarii si incompetentei celor care s-au perindat pe la conducerea tarii in ultimii 30 de ani (toti occidentali si democrati 100%, niciunul comunist sau, Doamne fereste, dintre politrucii PCR). Daca in Romania s-ar imbolnavi oamenii in acelasi ritm ca in Italia, Germania sau Spania, s-ar muri pe capete – gen Gripa Spaniola, cand foarte multi au murit din cauza lipsei medicamentelor si echipamentelor medicale corespunzatoare, oamenii care altfel puteau fi salvati.

    Cand vine vorba de amenzile date populatiei, explicatia e simpla: servesc pe de-o parte scopului mentionat in paragraful anterior si, pe de alta parte, acoperirii partiale a cheltuielilor cu medicamente si echipamente medicale achizitionate acum, in ceasul al 13-lea, doar ca sa se poata lauda ca “au luat si continua sa ia masuri ferme pentru a preveni raspandirea coronavirusului, pentru a proteja populatia si pentru a ajuta personalul medical si pacientii infectati”. Nu iau si masuri care chiar sa ajute populatia, cum au luat alte tari, gen plafonarea preturilor, suspendarea platii ratelor la banci, suspendarea platii utilitatilor, etc. Ba, mai mult, din Decembrie 2019 pina in Martie 2020 nu au facut nimic preventiv vis-a-vis de COVID-19. Doar s-au certat daca sa dizolve sau nu guvernul si daca sa faca sau nu alegeri anticipate. In SUA au un cuvant pentru asta : bullshit.

    Reply
    • Oliver says:
      April 10, 2020 at 7:22 pm

      ???

      Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Luna nativilor Taur: un simbol al rezistenței
    2
    UVT extinde oferta educațională pentru admiterea din 2026. Șase programe noi de licență și un masterat
    3
    Horoscop săptămâna 22 - 28 iunie
    4
    Timișoara sărbătorește Europa și Independența cu trei zile de evenimente, spectacole și ceremonii în inima orașului
    5
    Sânnicolau Mare sărbătorește Ziua Europei cu două seri de muzică și tradiție
    6
    Teribilism în trafic. Prins cu peste 200 km/h pe un drum din Timiș
    7
    Primăria Timișoara schimbă regulile pentru traficul greu. Taxe noi, restricții extinse și controale pe toate străzile din oraș
    8
    Bărbat reținut după ce a fost prins conducând fără permis și cu plăcuțe false în Timiș
    9
    Guvernul Bolojan a căzut. Moțiunea de cenzură PSD-AUR a trecut la vot
    10
    Studenți, medici și profesori cântă împreună la „Music is my Medicine”, organizat de UMF Timișoara

    Cele mai noi știri

    Cariere de Poveste

    FOTO. Simona Podaru, trainer și fondator Asociația „Părinte Implicat”: „În sectorul civic am găsit sens, impact și o apropiere reală de oameni”

    Eveniment

    Trei persoane descarcerate în urma unui accident rutier produs la Peciu Nou. O mașină s-a răsturnat

    Horoscop

    Horoscop săptămâna 22 - 28 iunie

    România

    Adrian Veștea a depus la Parlament Programul de Guvernare și lista miniștrilor: „România nu își mai permite să piardă timp”

    Ştiri din Timiș

    Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?

    Utile

    Întreruperile de curent din Timișoara și județ, în săptămâna 22 - 28 iunie 2026

    Eveniment

    VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul

    Eveniment

    VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal

    Eveniment

    UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici