Ministrul a explicat că şi pasapoartele actuale ale românilor sunt foarte bine realizate, dovadă că nu s-a descoperit nici unul falsificat. Introducerea paşapoartelor biometrice este însă necesară pentru a alinia România, şi din acest punct de vedere, la sistemul existent în Uniunea Europeană şi în SUA.
Datele faciale si amprentei vor fi stocate într-un cip încorporat în paşaport, ce va fi citit de computerele vameşilor.
Trimite articolul
XFACETI CE FACETI DAR CU SPAGA LA VAMA CUM FACTI
Am dat odata o suma pt un pasaport pt 5 ani, acum ne obliga sa le schimbam , normal ,fara despagubiri.Intrebarea mea este , cat vor avea obrazul sa perceapa taxe pt aceste noi pasapoarte?Si cum va ramane cu cozile infernale care se prevad din nou, in ciuda eforturilor prefectului(Sic)?