Conform Serviciului Român de Informaţii, în 2003, autorităţile române au decis să nu îl lase pe yemenit să pătrundă pe teritoriul ţării. Acesta a reuşit totuşi să ajungă în România în 2004, folosind paşaport şi identitate falsă.
În decembrie 2004, după ce l-au depistat, autorităţile au decis returnarea cetăţeanului yemenit, dar acesta a făcut contestaţie în justiţie. Procesul a durat aproape doi ani şi s-a încheiat în această lună, cu hotărârea de expulzare. Bărbatul în vârstă de 30 de ani a a fost reţinut ieri de poliţiştii constănţeni.
Citiți principiile noastre de moderare aici!