Potrivit ministrului Eugen Nicolaescu această suplimentare la buget, va aduce mai mulţi bani pentru medicii de familie.
Ministerul vrea să dezvolte mai multe programe de îmbunătăţire a asistenţei medicale, în afară de cel pe care îl are acum în vedere, respectiv, cel al medicinei de familie.
De asemenea, Nicolaesu a mai spus că este nevoie de reorganizarea sistemului de Medicină Legală, prin înfiinţarea unor centre regionale. Conform acestuia necesitatea unor astfel de centre, vine în urma numeroaselor reclamaţii de corupţie primite din partea celor care cer avize pentru a pleca la munca în străinătate şi întâmpină probleme în obţinerea lor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!