Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Suntem nevoiţi să importăm forţă de muncă

Suntem nevoiţi să importăm forţă de muncă

la 17 January 2007 08:00 Reactualizat la: 11 February 2011 10:02
4 Comentarii
17 January 2007 08:00 Reactualizat la: 11 February 2011 10:02
BUCUREŞTI - Până când românii plecaţi la muncă în străinătate se vor întoarce, ţara noastră va fi nevoită să aducă muncitori din Asia sau Africa pentru a acoperi deficitul.
Scris de IM:ANTENA_3 - BUCUREŞTI - Până când românii plecaţi la muncă în străinătate se vor întoarce, ţara noastră va fi nevoită să aducă muncitori din Asia sau Africa pentru a acoperi deficitul.

Trimite articolul

X

Un raport al Băncii Mondiale atenţionează asupra scăderii populaţiei în ţările din Europa Centrală şi de Est, după aderarea acestora la comunitatea europeană.

Muncitorii vor pleca în ţările prospere din vestul Europei. În locul lor sunt aşteptaţi lucrători din statele asiatice şi africane. Diminuarea populaţiei apte de muncă şi creşterea numărului de vîrstnici sunt principalele motive ale migraţiei forţei de muncă de pe alte continente spre Europa.

Trimite articolul

X
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. un african says:
    January 17, 2007 at 11:50 am

    de ce trebuie sa importe romania forte de munca din lumea a treia,de ce nu dau un salar ptr romanii plecati in vest,ca si angajatorii occidentali?
    Bravo basescu !
    ne umpli cu sute de mii de frati de peste prut ,acum se mai importa si din Africa si Asia oameni ,cu ei se va mandri Romania?
    suntem de rasul lumii ,probabil ca din cauza asta rade si basescu ca un bolnav de la neuropsihiatrie……bruhahahaha domnilor 🙂
    de ce nu suntem noi respectati care ne-am nascut aici nascut aici suntem batjocoriti cu salariile mizerabile .
    vorba mincinosului ……DA sa traim mai bine!
    probabil s-a gandit la el si la banda de hoti care conduc tara.
    asa ca ne trebuie import de forta de munca ,tocmai din lumea a treia si peste un an vom fi mandri ca Romania are deja 30 milioane de locuitori gratie importului de oameni.
    bravo alesilor,bine ca va expira in 2008 mandatul vostru si poate scapam de voi!

    Reply
  2. strain says:
    January 17, 2007 at 12:21 pm

    Incet incet ajungem de rasul lumi, suntem ultimi….. daca doresti sa se intoarca cineva, ofera-i ceva( un salar demn, o posibilitate de a-si cumpara o casa, o masina si un viitor acceptabil) perfectiune nu exista, dar nu mizeria care e acum in tara si care va mai continua mult timp…. defapt lasa ca o sa vada romanasi cum o sa fie, eu accept vorba lui basescu care e cenzurata, el zice asa: sa traiti bine in franta, italia spania, germania, numai ca se cenzureaza si raman nefericitele cuvinte ..sa traiti bine…. deabia astept sa vad un negru cu numele de vasile, gheorghe, ca nu o sa dureze mult, sau mai bine….agafitei chin te, ca doar chinezoaicele trebuiesc consolate, departe de casa. vai si amar de natia romana, unde esti tepes, stefane, sa vezi pentru ce ai luptat, nu ati avut alceva de facut!!!

    Reply
  3. Anonim says:
    January 17, 2007 at 3:31 pm

    in primul rand ne batem joc de noi;avem niste salarii…si pt satisfactia celor de la putere carora le doresc din tot sufletul sa traiasca cu un salariu minim pe economie,o sa isi mai bata joc de inca cateva populatii africani chinezi,etc.RUSINE ROMANIA

    Reply
  4. mesteru says:
    January 19, 2007 at 2:22 pm

    Daca salariile vor creste aiurea vor creste si preturile nu e logic? acest fenomen se numeste INFLATIE, reprezinta scumpirea preturilor si este cauzat de devalorizarea banilor. Intr-o economie de piata sanatoasa mai intai trebuie sa muncesti si dupa aceea sa consumi. Iar daca romanii nu vor sa munceasca le vor arata indienii, chinezii sau africanii care-i problema? Oricum Romania nu va mai fi vreodata saraca in Uniunea Europeana, in plus daca starea nu se va ameliora si nu vor putea fi absorbite fondurile din cauza lipsei de forta de munca Romania le va putea cere statelor europene expulzarea romanilor pentru a creste somajul si a stimula absorptia fondurilor

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    2
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    3
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    6
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu
    7
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    8
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    9
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    10
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici