Şi nu ar fi exclus ca bucureştenii să stea trei zile acasă, aşa cum a solicitat Ministerului Afacerilor Externe.
La summit-ul organizat în premieră de o ţară europeană – alta decât Franţa – sunt aşteptaţi peste 1.700 de delegaţi oficiali, 400 de jurnalişti străini şi 63 de şefi de state şi guverne. Preşedintele francez, premierul Canadei, premierul din Quebec, dar şi Prinţul Albert de Monaco au confirmat deja.
La fel, delegaţiile din Coasta de Fildeş, Madagascar, Gabon şi Congo. În plus, pentru prima dată în istoria Capitalei, s-ar putea pune la punct sistemul unui culoar unic pe principalele artere, doar pentru străini. Serviciul de Protecţie şi Pază s-a pregătit pentru cea mai mare provocare la care a fost supus vreodată. Costurile manifestării-gigant nu sunt suportate decât în parte de România. Guvernul Elveţiei, de pildă, a asigurat echipamente electronice în valoare de cel puţin 2 milioane de dolari.
Citiți principiile noastre de moderare aici!