România a primit două steguleţe roşii la ultimul Raport de ţară, pentru că nu este în stare să pună la punct sistemul care să permită o bună gestionare a fondurilor. În ciuda tuturor eforturilor, situaţia a rămas neschimbată. Autorităţile nu au reuşit să realizeze Sistemul Integrat de Administrare şi Control şi nici să facă într-adevăr funcţională APIA. Problema este că, peste două săptămâni, experţii Comisiei Europene vor veni la Bucureşti pentru a vedea în ce măsură au evoluat lucrurile.
În funcţie de constatările făcute, vor face recomandări pentru ultimul Raport dinaintea aderării. „Până la venirea celor de la Comisie vom digitiza 70% din suprafaţă“, spune directorul general al APIA, Nicolae Sterghiu. Din păcate, aceasta înseamnă că nici Registrul Fermelor nu va fi finalizat, deşi termenul-limită a trecut de mult. Fără Registru, nu se ştie câţi bani le revin ţăranilor români după aderare şi, deci, Agenţia de Plăţi nu prea are obiect de activitate.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!