Nicolăescu le-a dat dreptate gălăţenilor şi le-a cerut să aibă rabdare până la 1 octombrie, când efectele reformei se vor face simţite. Mai mult, din această toamnă, sistemul sanitar va fi evaluat anual, le-a spus el bătrânilor.
„De ieri am mai dat încă 200 de miliarde pentru medicamente. Sper să ajungă de acum încolo şi, începând cu 1 septembrie, sper să reuşim să facem acel pachet special de servicii, în care dumneavoastră să citiţi pe contract la ce am eu dreptul. La asta, la asta… să nu daţi nici un leu şpagă şi de câte ori aveţi nevoie, să vi se dea. Cu 1 octombrie veţi avea, o dată pe an, evaluarea sănătăţii”, a declarat ministrul Nicolăescu.
Bine organizaţi, liderii Alianţei Pensionarilor din Galaţi i-au înmânat ministrului o listă cu revendicări. Nicolăescu le-a promis că va citi memoriul şi va încerca să găsescă soluţii la problemele semnalate.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!