Ameninţarea cu scumpirea e un şantaj, spune ministrul Agriculturii. Cea mai ieftină pâine va costa 7.000 de lei vechi. Scumpirea va scoate lunar, în plus, 125.000 de lei vechi din buzunarul unei familii cu patru persoane.
Miza scumpirii e de fapt preţul grâului. Producătorii vor ca acesta să fie de 5.000 de lei pe kilogram. Aproape dublu faţă de preţul de acum. Ministrul Agriculturii declară că scumpirea pâinii e nejustificată. El lasă să se înţeleagă că bomba scumpirilor e folosită de producători ca ameninţare pentru a-şi atinge interesele.
Sursa: Antena3
Trimite articolul
Xminciune cand o sa fie5000?
si acuma este3000
vrajala
dar asta i-e cel mai usor
ce magari.
anul trecut cand graul a fost 200 le kg maxim 2500 lei vechi nu au ieftinit painea.
faliment sa dea Domnu la toti.
de abia astept integrarea in Ue sa pice toti micii comercianti. unu sa nu mai ramana.
o piata sa nu mai existe.