Ziua Marinei reprezintă pentru toţi marinarii români, militari şi civili, un moment deosebit. Evenimentul, care coincide cu sărbătoarea religioasă Sfânta Maria, considerată ocrotitoarea marinarilor, a fost organizat pentru prima dată în anul 1902, pe crucişătorul Elisabeta, prima navă de acest tip a marinei noastre.
Ziua Marinei a fost sărbătorită la data de 15 august până în anul 1947. Apoi, până în anul 1953, marinarii români au sărbătorit ziua marinei în ultima duminică a lunii iulie, când era şi Ziua Marinei Uniunii Sovietice. În 1953, printr-un decret al Prezidiului Marii Adunări Naţionale, s-a instituit Ziua Marinei Militare Române, care se sărbătorea în prima duminică a lunii august. În aceeaşi zi, alături de marina militară sărbătorea şi marina comercială, evenimente fiind organizate în toate porturile maritime şi fluviale din ţară. Din acest motiv, în 1954, printr-un ordin al Comandamentului Marinei, sărbătoarea din prima duminica a lunii august a fost numită Ziua Marinei Române.
La adevărata tradiţie a sărbătoririi Zilei Marinei pe 15 august, de sfânta Maria, s-a revenit după revoluţia din 1989. Ziua Marinei Române este sărbătorită în fiecare an de marinarii civili şi militari, cât şi de lucrătorii portuari şi docheri. Din ceremonialul organizat cu această ocazie nu lipsesc salvele de tun şi defilarea gărzii de onoare, fanfara militară – care intonează ritmurile Dunării Albastre -, slujba religioasă sau parada navelor militare şi civile.
Citiți principiile noastre de moderare aici!