Anul viitor, însă, salariile directorilor români se vor alinia la nivelul occidental.
Consultanţii din marile firme de recrutare spun că salariile nete oferite top managerilor români nu au depăşit, în ultimul an, media de 2.500-3.000 de euro pe lună, chiar şi în companiile multinaţionale. Specialiştii sunt de părere că tendinţa salariilor este de creştere deoarece există o criză de seniori manageri şi de middle-manageri la nivel european.
Iar România suferă de aceleaşi probleme. În acest an, posturile expaţilor au început să fie cedate directorilor locali. În primul val, au intrat finanţiştii. Ţinând cont de tendinţele înregistrate în ţările recent intrate în Uniunea Europeană, consultanţii din firmele de resurse umane apreciază că anul următor vor continua înlocuirile şi pentru alte posturi de conducere.
Citiți principiile noastre de moderare aici!