Iar mulţi dintre părinţii care, totuşi, nu ridică mâna, ridică tonul sau ameninţă cu nuiaua, cureaua sau altă pedeapsă fizică.
Aceste date sunt prezentate într-un studiu UNICEF despre cunoştinţele, atitudinile şi practicile parentale în România. Majoritatea părinţilor intervievaţi au admis că “trag o palmă” copilului fără să îşi dea seama.
Există diferenţe între mediul urban şi cel rural: la oraş, aproximativ 84% dintre părinţi au declarat că folosesc pedepse verbale şi peste 50% apelează şi la corecţii fizice. La ţară, aproximativ 98% dintre părinţi strigă la copii, iar aproape 90% îi altoiesc frecvent.
O concluzie a studiului este că, în România, educaţia se face într-o îngrijorătoare măsură sub ameninţarea pedepsei fizice. Copiii aud des “dacă nu asculţi, mănânci bătaie” şi astfel frica înlocuieşte comunicarea.
Citiți principiile noastre de moderare aici!