Românii proaspat ieşiţi de pe băncile facultăţilor vor avea peste cinci ani salarii similare cu cele ale celorlaţi europeni aflaţi pe poziţii asemănătoare. Tinerii din “generaţia Y” sunt persoane dinamice, care vor să crească rapid în ierarhie şi care au în general aşteptări foarte mari de la joburile pe care le au. Într-o propoziţie, vor bani şi îi vor repede. „Aproximativ 50% dintre românii care tocmai au ieşit de pe băncile facultaăţilor îşi schimbă locul de muncă de aproximativ trei ori în interval de cinci ani“, ne-a declarat managerul Stanton Chase. Acest lucru se întâmplă, bineînţeles, din cauza salarilor mici, de aprecierea arătată de angajatori faţă de persoanele tinere, care nu este foarte mare, dar şi de politica multinaţionalelor, care profită de tinerii angajaţi, plătindu-le un salariu mai mic decât se întâmplă în alte state.
Specialiştii de la Stanton Chase se referă la faptul că românii sunt în general mult mai ahtiaţi după şefie. „Românii vor titluri, ceea ce nu este neaparat un lucru bun. Pentru că aceasta nu înseamnă neaparat că românii sunt mai ambiţioşi decât alte popoare, ci că au false aşteptări“, explică reprezentantul companiei.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!