Rezultatele slabe scot în evidenţă o realitate tristă a vieţii de la ţară. Părinţii îşi îndrumă copiii să muncească la câmp în loc să înveţe.
Satul Nou, comuna ieşeană Belceşti. Niciunul dintre cei 30 de absolvenţi de clasa a opta care au susţinut testele naţionale nu a luat examenul. Tinerii au fost mai mult prinşi cu muncile agricole şi nu au avut timp să înveţe. Pentru elevii care renunţă la şcoală încă din clasa a opta, viitorul nu le oferă prea multe alternative.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!