Anunţul a fost făcut în urmă cu puţin timp de liderul PNL Călin Popescu Tăriceanu, după o şedinţă extraodinară a liberalilor. Liderii PNL au vorbit şi despre motivele eventualei retrageri: impactul negativ la nivelul populaţiei şi tendinţa la nivelul ţărilor europene de retragere a trupelor din Irak. Şeful Executivului a declarat că România trebuie să se reorienteze pe priorităţile interne.
Acest lucru înseamnă că România va continua celelalte misiuni în care e angrenată, a mai specificat premierul. Ministrul apărării, Teodor Atanasiu, a declarat, la rândul său, că, în total ar urma să fie retraşi din Irak 890 de militari români. Premierul şi ministrul apărării au vorbit şi despre costuri, susţinând că păstrarea trupelor ar însemna un efort financiar foarte mare, iar retragerea ar duce la o economie de 90 de milioane de dolari.
Citiți principiile noastre de moderare aici!