Rata şomajului în judeţul Mehedinţi se menţine în continuare ridicată, cu mult peste media înregistrată la nivel naţional. Astfel, în evidenţele Agenţiei Judeţene de Ocupare a Forţei de Muncă Mehedinţi erau înregistrate, la începutul acestei luni, un număr de 12.413 persoane aflate în căutarea unui loc de muncă, dintre care 4.416 femei.
Doar 2.029 de persoane, din care 704 femei, adică 16,3% din numărul total, reprezintă şomerii în plată, care beneficiază de drepturi băneşti din partea statului. Diferenţa de 10.384 de persoane, din care 3.612 femei, o reprezintă persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, şi care nu primesc nici o indemnizaţie.
Aceste cifre conduc la o rată a şomajului în judeţul Mehedinţi de 10,1%, oarecum la acelaşi nivel cu rata şmajului înregistrată la începutul lunii martie, dar cu mult peste media înregistrată la nivel naţional, de aproximativ 7%.
Reprezentanţii AJOFM Mehedinţi speră încă ca luna viitoare, rata şomajului în judeţ să înregistreze o scădere accentuată, datorită faptului că au început să îşi reia activitatea societăţile cu profil din construcţii, transporturi şi agricultură, care pe perioada iernii au fost nevoite să îşi reducă personalul.
Sursa: www.informatia.ro
Citiți principiile noastre de moderare aici!