Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Rablele la casat

Rablele la casat

la 14 July 2006 05:36
3 Comentarii
14 July 2006 05:36
Cel mai mare centru de colectare a autovehiculelor din Bucureşti a fost luat cu asalt de şoferi. Oameni şi maşini au format o coadă care s-a întins pe aproape un kilometru.
Scris de IM:REALITATEA.TV - Cel mai mare centru de colectare a autovehiculelor din Bucureşti a fost luat cu asalt de şoferi. Oameni şi maşini au format o coadă care s-a întins pe aproape un kilometru.

Trimite articolul

X

Sute de bucureşteni şi-au abandonat autoturismele la fier vechi. Deşi părăsite, bătrânele vehicule vor pune umărul la achiziţionarea unora noi. Fiecare maşină veche lasă moştenire proprietarului 3.000 de lei noi, avans pentru urmaşa ei.

Fiecare şofer s-a înscris, în prealabil, în programul de înnoire a parcului auto şi a primit acceptul unui dealer. Abia apoi s-a prezentat cu maşina la REMAT. Unde a avut cam mult de aşteptat, pentru că, ieri, în jurul prânzului la coadă erau peste 200 de maşini.

Odată ajunsă în curtea Rematului, maşina a fost cântărită, verificată, după care proprietarul şi-a luat adio de la ea. În schimbul ei a primit o notă de acceptare şi o adeverinţă de radiere, cu care trebuie să se prezinte la dealerul de la care îşi va achiziţiona noul autoturism.

Deşi susţin că se despart cu greu de vechile maşini, până acum nici un şofer nu s-a întors să ceară rabla înapoi. La centrul de colectare a maşinilor vechi din Capitală se primesc zilnic în jur de 200 de maşini, până la sfârşitul lunii. Programul de înnoire a parcului auto a fost lansat de Ministerul Mediului care a alocat anul acesta bani 16500 de maşini, cu 1500 mai multe faţă de anul trecut.

Trimite articolul

X
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    July 14, 2006 at 11:04 am

    Mi se pare un lucru foarte bun.Desi inca romania nu are sosele bune,totusi romanul are mandria asta de a avea masina noua,sau nu neaparat noua.Intalnesti foarte multe “epave”de vechituri catre trebuiau demult scoase din circulatie.E o rusine cand intalnesti pe soselele romanesti cate o Dacie din anul “1900 toamna” ruland cu o viteza max de 60 Km/h.E un lucru bun ca incep romanii sa innoiasca parcul auto in tara.Intram in UE cu rable care demult nu au ce cauta pe drumurile noastre.

    Reply
  2. Cosmin says:
    July 14, 2006 at 12:37 pm

    asa terminam si noi cu vechiturile, macar asa nu o sa mai am mirarea si surprinderea de care am avut parte acum citeva luni: un timpit neavind ce face sau probabil cu tot dinadinsul a vrut sa arate romanilor din Spania mareata sa prostie a venit in Spania cu Dacia 1300 nefiind ceva neobisnuit aici, ca si Spanioli mai au o gramada de autoturisme Renault 12(masina din care a derivat Dacia) asa ca s-ar fii pierdut foarte bine in decor daca nu avea numar de Romania rectific Galati si pe deasupra si culoare galbena oricum a avut singe in el omu!

    Reply
  3. Tornado86 says:
    July 14, 2006 at 12:40 pm

    Programul inintiat e un lucru bun, cum apare si in title. Cum am observat, si asta mareste fluenta circulatiei, datorita performantelor sporite ale parcului auto, in plus reduce poluarea datorita consumului mai mic si datorita faptului, k datorita sondei lambda e limitata concentratia anumitor gaze poluante.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Timișoara se transformă într-un traseu sportiv uriaș. Restricții de circulație pentru „Timotion 2026”
    2
    Horoscop săptămâna 4 - 10 mai
    3
    O șoferiță a ajuns la spital după un accident în Moșnița Nouă
    4
    Ați fost mușcat de o căpușă? Iată ce trebuie să faceți
    5
    „Crâmpeie de vis”, expoziție de artă contemporană la Timișoara, între culoare, materie și emoție
    6
    Fată de 16 ani lovită pe zebră în orașul Buziaș de către o șoferiță neatentă
    7
    Lună Plină în Scorpion, în 1 Mai: culegem roadele ultimelor luni
    8
    DSP Timiș a retras autorizația sanitară a Liceului „William Shakespeare” din Timișoara
    9
    Weekend cultural de 1 Mai la Muzeul Național al Banatului din Timișoara
    10
    Foc la parterul unei case din Timișoara, lichidat de pompieri

    Cele mai noi știri

    Sănătate

    Ați fost mușcat de o căpușă? Iată ce trebuie să faceți

    Sănătate

    Boala Alzheimer începe cu simptome subtile. Medicii ne spun ce să urmărim

    Ştiri sportive

    FOTO. CM2026 – ZIUA 17. Portugalia termină pe 2 în grupă și dă peste Croația în șaisprezecimi. Programul meciurilor

    Ştiri din Timiș

    Interzis pentru tiruri pe drumurile naționale și pe autostrăzi din cauza caniculei, începând de duminică. Județele vizate

    Ştiri din Timiș

    Pompierii din Timiș merg să ajute francezii cu incendiile de pădure

    Turism

    Zece dintre cele mai frumoase orașe antice din lume. Destinații unde istoria prinde viață

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 28 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    UPDATE. Două fete au fost lovite de mașină în localitatea Gelu din Timiș. Una a murit

    Mapamond

    Un nou bilanț în urma cutremurelor din Venezuela: peste 900 de morți și 50.000 de dispăruți

    Eveniment

    Bărbat din Iași condamnat pentru furt, găsit în Timiș la o fermă
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici