Social-democratul mai spune că statul ar trebui să investească bani în măsurile destinate prevenirii calamităţilor şi că puterea şi opoziţia ar trebui să lucreze împreună în acest scop. Geoană a vizitat astăzi localitatea suceveană Arbore, devastată săptămâna trecută de o viitură puternică.
“Oamenii sunt disperaţi şi oricât de mult s-ar plimba politicienii şi ar face poze la locul unui necaz, politicienii pleacă şi problemele rămân. De aceea i-am rugat pe colegii mei din delegaţia PSD să redacteze un proiect de lege foarte seriosm, să putem asigura şi resurse pentru reconstrucţia completă a gospodăriilor, să facem şi o excepţie de la plata dărilor şi a taxelor în perioada în care oamenii sunt în dificultate”, a declarat Geoană.
Citiți principiile noastre de moderare aici!