“Există metode de distrugere a cianurii în timp, cheltuielile însă sunt fabuloase. Teama mea personală, fără să am date din zonă, este că proiectul nu va merge până la capăt. Tehnologia există şi dacă se va aplica va merge bine, însă cineva trebuie să monitorizeze mersul proiectului” – a declarat Dumitru Mihai, preşedintele Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Pedologie, Agrochimie şi Protecţia Mediului.
“Vă pot da un exemplu banal: vreo 2.000 de hectare au o rezervă mare de aur şi de argint. Se declară că proiectul se dezvoltă pe zece mii de hectare. Cu ce ni se garantează că după ce s-a scos aurul proiectul nu se opreşte?” – a mai spus preşedintele institutului, conform Rompres. Dumitru Mihai a mai amintit că în domeniul extragerii minereului de aur nu se mai foloseşte atât de mult tehnica ce presupune folosirea cianurilor, ci se utilizează alte metode, mai puţin poluante, dar şi mult mai costisitoare. “Însă cea a folosirii cianurilor atinge un randament fantastic şi fireşte că investitorii doresc să scoată cât mai mult”, este de părere cercetătorul.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!