Agenţii economici intervievaţi pun acest spor de productivitate în special în seama reducerii numărului de angajaţi. Studiul surprinde şi o tendinţă de creştere a cifrei de afaceri pentru trimestrul trei de peste 2 procente faţă de trimestrul precedent, însă afirmă că aceasta este o tendinţă sezonieră.
Managerii din industrie estimează totodată că vor investi mai mult în perioada iulie-septembrie. Datele Comisiei Naţionale de Prognoză arată că în industria românească vor intra cu aproximativ 7 procente mai mulţi bani decât în trimestrul doi al lui 2006.
Citiți principiile noastre de moderare aici!