Ministerul educaţiei are în vedere modificarea legii, iar de anul viitor, profesorii care şi-au câştigat un post de titular la concursul din această vară să nu mai susţină din nou examen şi să le fie recunoscută nota obţinută anul acesta.
De exemplu, în judeţul Bistriţa-Năsăud, zeci de profesori de istorie, geografie şi educaţie fizică au luat peste 7 la titularizare. Ei vor rămâne tot suplinitori, pentru că nu sunt suficiente posturi.
Citiți principiile noastre de moderare aici!