În document, social-democraţii au cerut demisia ministrului educaţiei, Mihail Hărdău, şi au acuzat sistemul de învăţământ românesc de lipsă de coerenţă şi responsabilitate, nerespectarea angajamentelor şi dezorganizare.
Ministrul educaţiei a declarat de la tribuna Parlamentului că acuzaţiile formulate de PSD sunt nefondate. Pentru a fi adoptată moţiunea, era nevoie de voturile a jumătate plus unu din numărul parlamentarilor prezenţi. PSD şi minorităţile naţionale altele decât cea maghiară au votat pentru moţiune, în timp ce PRM şi partidele din Coaliţie au votat împotrivă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!