Cele mai multe primării riscă să-şi închidă porţile, din aceasta lună, din cauză că Ministerul Finanţelor Publice (MFP) nu a trimis a doua tranţă de bani de la bugetul central către administraţiile locale, necesară asigurării salariilor şi cheltuielilor.
Anul acesta, fondurile administraţiilor locale, asigurate de MFP, au fost împărţite în două tranşe: prima la începutul anului, iar a doua trebuia să ajungă la Consiliile Judeţene cel târziu la 1 iulie, numai că aceasta nu a mai venit. Aproximativ 90% dintre primăriile din ţară nu mai au asigurate fondurile necesare nici măcar pentru cheltuieli şi salarii, potrivit lui Mircea Nicu Toader, secretar de stat în Ministerul Administraţiei şi Internelor.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!