Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Poligraful şi Cioacă

Poligraful şi Cioacă

la 23 October 2007 06:37 Reactualizat la: 10 February 2011 05:00
1 Comentarii
23 October 2007 06:37 Reactualizat la: 10 February 2011 05:00
BRAŞOV - ÎNTREBARILE LA CARE A MINŢIT: «Ati ucis-o pe Elodia?», «Ati transportat cadavrul Elodiei?» si «Ati transat cadavrul sotiei?»
Scris de IM:ONLINE - BRAŞOV - ÎNTREBARILE LA CARE A MINŢIT: «Ati ucis-o pe Elodia?», «Ati transportat cadavrul Elodiei?» si «Ati transat cadavrul sotiei?»

Trimite articolul

X

Cristian Cioaca, politistul acuzat ca si-a ucis sotia avocata, a fost audiat, ieri, mai bine de trei ore la Parchetul General. Suspectului i-au fost prezentate rezultatele analizelor de laborator efectuate asupra unora dintre obiectele gasite intr-o râpa din apropierea localitatii brasovene Râsnov. Desi era de asteptat ca politistul Cioaca sa fie retinut in urma noilor probe, acesta a parasit sediul Parchetului, insotit doar de avocatul sau, fara a face vreo declaratie presei.
Analizele au reliefat faptul ca pe capacul unei sticlute de parfum, pe sacul in care se aflau obiectele si pe pantalonul uniformei de politist exista sângele Elodiei Ghinescu. Mai mult, s-a stabilit cu certitudine ca uniforma este a lui Cristian Cioaca. Alti doi saci cu probe, care contin atât obiecte gasite in râpa, dar si altele ridicate din apartamentul din Brasov, au ajuns, ieri, la Institutul de Criminalistica din cadrul IGPR pentru a fi, de asemenea, expertizate biocriminalistic.
Tot ieri, Cristian Cioaca a refuzat sa fie retestat cu aparatul poligraf. Anchetatorii intentionau sa-i puna câteva intrebari cu privire la probele gasite in râpa. Este pentru a doua oara când se izbesc de refuzul suspectului de a se supune examinarii. El a fost testat insa la mijlocul lunii trecute, iar concluzia a aratat ca minte. La intrebarile, trei la numar, „Ati ucis-o pe Elodia?“, „Ati transportat cadavrul Elodiei?“ si „Ati transat cadavrul sotiei?“, Cioaca a raspuns simulat „NU“.
Pentru a doua oara in 30 de zile, in cazul disparitiei avocatei Elodia Ghinescu a avut loc o rasturnare spectaculoasa de situatie. Chemat, ieri, la audieri la Parchetul General, anchetatorii i-au prezentat politistului Cristian Cioaca rezultatele analizelor de laborator efectuate asupra câtorva dintre bunurile gasite in râpa de lânga Râsnov. Dupa mai bine de trei ore petrecute in biroul procurorului Marius Iacob, suspectul de uciderea Elodiei Ghinescu a refuzat supunerea la un nou test cu aparatul poligraf, a iesit din sediul Parchetului insotit de avocatul sau, Florian Sorescu, si a refuzat sa discute cu presa. Surse judiciare ne-au declarat ca analizele de laborator vor continua, intrucât Institutul de Criminalistica nu s-a pronuntat decât cu privire la o mica parte din obiectele gasite in râpa, iar rezultatele vor fi gata in doua saptamâni.
Asteptat, ieri dimineata, la ora 11.30, la Parchetul General, politistul Cristian Cioaca si-a facut aparitia cu o intârziere de mai bine de o ora. Anchetatorii l-au citat pentru a-i prezenta rezultatele raportului de expertiza biocriminalistica asupra obiectelor descoperite pe data de 8 octombrie in râpa situata in apropierea drumului care leaga Poiana Brasov de localitatea Râsnov.
Surse judiciare au declarat, pentru ziarul „Gardianul“ ca rezultatele analizelor de laborator au ajuns abia ieri dimineata pe masa procurorului Marius Iacob.
Rezultate incomplete
„In urma examinarii probelor ridicate, specialistii Institutului de Criminalistica au stabilit ca unele obiecte prezinta urme biologice de natura umana, respectiv sânge, celule epiteliale, secretii, care au profilele genetice identice cu cele ale persoanei disparute. Totodata, pe unul dintre obiectele vestimentare apartinând suspectului Cioaca Constantin Cristian, s-au descoperit urme biologice care au evidentiat amestecuri de profile genetice din care nu poate fi exclus profilul genetic al Elodiei Ghinescu. O parte din obiectele analizate, din cauza actiunii factorilor de mediu, nu au relevat urme care sa exprime un rezultat cert“, se arata intr-un comunicat al IGPR.
La iesirea de la audieri, avocatul Florentin Sorescu, aparatorul lui Cioaca, a sustinut ca probele Parchetului nu conduc la nicio ipoteza care sa-l incrimineze pe clientul sau. „S-au gasit doua picaturi de sânge. Una pe capacul unei sticlute de parfum si cealalta pe un sac din nailon ridicate de la fata locului. Clientul meu nu-si explica modul in care aceste picaturi au ajuns acolo, insa este foarte posibil ca sângele sa provina de la un accident casnic. Nu sunt probe relevante“, a precizat Sorescu.
Noi probe la analiza
Pe de alta parte, surse din cadrul echipei de ancheta au precizat ca pe pantalonul uniformei de politist au fost gasite urme biologice care conduc la concluzia certa ca ii apartine lui Cioaca, iar pe acest obiect de vestimentatie au fost identificate, de asemenea, pete de sânge al Elodiei Ghinescu. „Ceea ce a venit de la laboratorul criminalistic reprezinta doar o parte din bunurile gasite in râpa de la Râsnov. Nu au fost analizate obiecte de genul: fotografiile sase la numar, bavetica lui Patrick, colacul de WC al copilului, revistele si fetele de perna. Acestea abia azi au fost trimise la Institut, iar rezultatul lor va fi gata cel mai devreme in doua saptamâni. Mai mult, am mai trimis la laborator inca un sac plin cu obiecte din apartamentul suspectului Cioaca, din Brasov, printre care câteva carti, mai multe perne si o perdea, precum si mai multe obiecte gasite in masina lui Cioaca“, ne-au dezvaluit anchetatorii.
Procurorul Marius Iacob, seful Sectiei de Urmarire Penala si Criminalistica, ne-a declarat, ieri, ca Institutul de Criminalistica a finalizat analiza biocriminalistica efectuata asupra sifonului cazii de baie, insa nu au fost descoperite elemente importante. Se asteapta rezultatul asupra tevilor din baie, care nu a fost inca gata.
Totodata, anchetatorii au reliefat faptul ca, in ciuda faptului ca pe partea din fata a camasii uniformei de politist gasite in râpa au fost identificate pete de sânge de culoare brun-roscata, criminalistilor le-a fost practic imposibil sa stabileasca exact natura lor, din pricina deteriorarii tesaturii.
A refuzat testarea la poligraf
Anchetatorii au mai dezvaluit, pentru „Gardianul“, ca ieri Cristian Cioaca a refuzat pentru a doua oara sa fie testat cu aparatul Poligraf. Procurorul de caz ar fi dorit sa-i puna suspectului câteva intrebari legate de modul in care sacul cu probe a ajuns in râpa respectiva. Reamintim, politistul Cristian Cioaca a mai refuzat examinarea la poligraf imediat dupa descoperirea sacului, iar in ziua in care i-a expirat ordonanta de retinere de 24 de ore, la mijlocul lunii trecute, acesta a picat cu brio testul. „Gardianul“ va prezinta, astazi, setul compus din trei intrebari care au aratat ca principalul suspect de uciderea avocatei Elodia Marilena Ghinescu a mintit:
• La intrebarea „Ati ucis-o pe Elodia Ghinescu?“, suspectul a raspuns „NU“, iar aparatul poligraf a aratat ca minte.
• La intrebarea „Ati transportat cadavrul Eloodiei?“, Cioaca a raspuns „NU“, iar poligraful a constatat o alta minciuna.
• La intrebarea „Ati segmentat cadavrul sotiei?“, politistul a raspuns, de asemenea, „NU“, raspuns incadrat ca nesincer de catre aparat.
Lipsa cadavrului il tine pe Cioaca in libertate
Singura proba care lipseste de la dosarul cauzei pentru ca politistul Cristian Cioaca sa fie prezentat, din nou, magistratilor in vederea emiterii unui mandat de arestare preventiva este cadavrul Elodiei Ghinescu. Specialisti judiciaristi din cadrul Politiei ne-au precizat, sub rezerva anonimatului, ca „in sistemul de Drept din România, orice dubiu al anchetei este in favoarea faptuitorului. In 22 de ani de cariera in domeniu, nu imi amintesc sa fi avut loc vreo arestare intr-un caz de crima daca nu s-a gasit cadavrul. Indiciile exista, sunt temeinice, insa lipsa cadavrului si a armei crimei il impiedica pe magistrat sa dispuna arestarea suspectului“.
Sursa: Gardianul

Trimite articolul

X
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ovidiu says:
    October 23, 2007 at 1:30 pm

    EU CRED CA ELODIA ESTE MOARTA DAR A FOST OMORATA DE ALTA PERSOANA NU DE CIOACA,ACESTA A PLATIT PE CINEVA!!!!SUNT O MULTIME DE PERSOANE CARE AR FACE ACEST LUCRU PENTRU BANI!!!!!

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Floriile, sărbătoarea care marchează Intrarea Domnului în Ierusalim și deschide Săptămâna Patimilor
    2
    În weekend se redeschide frontiera româno-sârbă pentru biciclişti în zona comunei Uivar
    3
    26 martie - Ziua Mondială de Conștientizare a Epilepsiei. Boala poate fi ținută sub control, spun medicii de Spitalul CFR Timișoara
    4
    Rezultatul acțiunii polițiștilor pe DN6 în Timiș: șoferi prinși cu viteză, fără permis sau sub influența alcoolului
    5
    Algoritmii Meta și TikTok împing în față conținutul toxic. Motivul: ține utilizatorii mai mult timp online
    6
    10.000 de puieți plantați la Ianova. Voluntarii, invitați să „scrie” viitorul verde al Timișului
    7
    Restricții de circulație pe trei străzi din Timișoara. Se repară trotuarele
    8
    Competiția pentru marele premiu al Festivalului – Concurs „Lada cu Zestre” se încheie la Ghiroda
    9
    Bătaie într-o curte a unei firme din Giarmata. Un bărbat ajunge în arest
    10
    Primăria Lugoj organizează dezbatere publică pentru noile organigrame ale instituției și ale Serviciului pentru Situații de Urgență

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 24 mai 2026, în Timișoara?

    Cinema

    Filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, a câștigat trofeul Palme d'Or la Cannes

    Ştiri din Timiș

    Cel mai bun colagen: cum alegi între lichid, capsule și pudră

    Mapamond

    Liceele din Ucraina introduc instruirea militară practică pentru elevi. Adolescenții învață tactici de bază, prim ajutor și operarea dronelor

    Cinema

    Ia-i pe cei mici la cinema. Weekend cu animații, premiere și filme Disney la Cinema Victoria

    Eveniment

    Tânăr motociclist, rănit într-un accident în Timișoara

    Eveniment

    Furt la Recaș. Un bărbat a rămas fără bicicletă, telefon și acte după ce a fost ademenit în locuința unor necunoscuți

    Sănătate

    Durerile menstruale severe nu sunt normale. Discuție despre endometrioză și infertilitate, cu specialiști din domeniu, la Timișoara

    Sănătate

    A murit prof. univ. dr. Virgil Ene, pionier al chirurgiei toracice din Timișoara

    România

    Tezaur ascuns de 3.000 de ani, descoperit în Prahova. Arheologii spun că poate schimba teoriile despre epoca bronzului și a fierului
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici