Prefectul de Suceava, Orest Onofrei a anunţat că digul din comuna Ostra reprezintă un pericol, în ciuda eforturilor şi a pompelor de mare capacitate cu care se lucrează, nivelul apei continuă să crească. Autorităţile avertizează că dacă digul se rupe acesta ar putea provoca o catastrofă prin distrugerea caselor şi poluarea mediului cu cianuri.
Prefectura judeţului Suceava a cerut primăriei comunei Ostra să avertizeze populaţia de posibilitatea unei evacuări şi să stabilească semnalele de avertizare cât şi locurile de refugiu.
Sursa: Antena 3
Citiți principiile noastre de moderare aici!